Petrol
92.98
-0.42%
Euro
18.3162
-0.25%
Dolar
18.5773
-0.27%
Altın
1.023
-0.15%
Borsa
3553
1.98%
Bitcoin
377.497
0.83%
20ºC
İstanbul
Çok bulutlu 20 C

  İran donanması ABD'nin gözünü korkuttu

  İran'ın Hürmüz Boğazı'ndaki hamlelerini yakından takip eden ABD, yeni hamlelerde bulunuyor..
  • 19.03.2012 - 13:42
  İran donanması ABD'nin gözünü korkuttu

  İran donanması ABD nin gözünü korkuttu #1

  ABD Başkanı Barack Obama bir yandan İran'a saldırmaması için İsrail'i iknaya çalışırken, diğer taraftan Hürmüz Boğazı'ndaki askeri varlığını iki katına çıkardı. Pentagon bölgedeki mayın arama botları ve helikopter sayısını artırdı. İsrail'in İran'ın nükleer tesislerini vuracağını her fırsatta dile getirmesi Hürmüz Boğazı'nda tansiyonu yükseltmeye devam ediyor. İran ise, böyle bir saldırı durumunda Hürmüz Körfezi'ni kapatacağını ve petrol tankerlerine izin vermeyeceğini söylüyor.

  AMERİKA BÜYÜK BİR HAZIRLIK BAŞLATTI

  Dünya petrolünün beşte birinin geçiş yaptığı Hürmüz Boğazı'nın kapanmaması için ABD bölgede büyük bir hazırlık başlattı. ABD'nin Basra Körfezi'ndeki askeri varlığını arttırdığını Amerikan Donanma Komutanı Oramiral Jonathan Greenert, Senato'da yaptığı bir konuşmada bizzat kendisi açıkladı. Oramiral Greenert'ın açıklamasına göre ABD, Basra Körfezi'ndeki donanmasını şu askeri araç ve gereçlerle takviye etti: Hürmüz Boğazı'ndaki mayın arama botu 4'ten 8'e yükseltildi. Hürmüz'ün olası blokajında mayın arama botları kritik bir görev üstleniyor. Aynı zamanda mayın aramada kullanılabilen 4 adet MH-53 helikopteri Bahreyn'deki ABD askeri üssünden 5. Filo'nun merkezine sevk edildi. Çok sayıda insansız denizaltı botu da Hürmüz Körfezi'nde aktif görev yapacak.

  ABD: İRAN'IN DONANMA GÜCÜNÜ KÜÇÜMSEMİYORUZ

  Hürmüz Körfezi'nde devriye gezen ABD denizaltıları da yeni nesil torpedolarla silahlandırıldı. Ayrıca bölgede bulunan savaş gemileri ve uçak gemisi daha hassas sensörler ve füzelerle takviye edildi. Yine Hürmüz Körfezi'nde görev yapan hızlı botların sayısı da 5'ten 10'a çıkarıldı. ABD'nin başkenti Washington'da aynı zamanda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Amerikan Donanma Komutanı Oramiral Jonathan Greenert, İran'ın donanma gücünün asla küçümsenmemesi gerektiğini söyledi.

  İran'ın Hürmüz Körfezi'nde güçlü bir donanması olduğu biliniyor. Hürmüz'de anti-gemi füzeleriyle silahlandırılmış çok sayıda İran hızlı botu bulunuyor. Ayrıca İran'ait Rus yapımı üç denizaltı da bölgede sürekli devriye geziyor. Bunun dışında karada konuşlandırılmış birçok anti-gemi füzesi de Hürmüz Körfezi'ne yönlendirilmiş durumda. (ntvmsnbc)


  Görüş Bildir