Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
498.999
0.70%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C
  İran'daki depremle ilgili komplo teorisi

  İran'daki depremle ilgili komplo teorisi

  Ortadoğu'yu sallayan 7.8'lik depremle ilgili ilk komplo teorisi, İran'ı en iyi bilen Türk gazeteciden geldi..
  • 16.04.2013 - 16:54

  İran daki depremle ilgili komplo teorisi #1

  Ortadoğu, merkez üssü İran-Pakistan sınırında gerçekleşen 7.8 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. İranlı yetkililer, depremde 40'ı aşkın insanın hayatını kaybettiğini, 1200 evin de yıkıldığını açıkladı. İran devlet televizyonu ise depremde yaralıların olduğunu, ama ölü olmadığını belirtti.

  SON 40 YILIN EN BÜYÜK DEPREMİ

  İran'da son 40 yılın en büyük depremi olarak gösterilen bu sarsıntıyla ilgili kuşkular da açık açık dillendiriliyor. Sarsıntı sonrası bazı komplo teorileri dillendirilmeye başlandı; İsrail ve Amerika hedef gösterildi.

  KOMPLO TEORİLERİ

  İran'ı en iyi bilen Türk gazetecilerden Taraf yazarı Cihan Aktaş ülkedeki bu komplo teorilerini sosyal paylaşım sitesi twitter'daki hesabından paylaştı. Aktaş, "2003 Bem depreminden beri bir dizi deprem yaşayan İranlılar bu depremlerin tabiiliğinden şüpheleniyorlar. Bem deprem görmemiş bir şehirmiş." dedi.

  İşte Aktaş'ın o tweet'i

  İran daki depremle ilgili komplo teorisi #2

  GÖLCÜK VE VAN SARSINTILARINDA DEPREM SİLAHI İDDİASI

  Dış güçlerin kontrolü altına alamadığı ülkeleri ekonomik ve siyasi açıdan kontrol etmek için deprem silahı kullandığı iddiaları daha önce de dile getiriliyordu. Türkiye'de 1999 İstanbul depremi ve son olarak 2011 yılındaki Van depreminde dış güçlerin deprem silahı kullandığı iddiaları komplo teorisi olarak dillendirilmişti.

  HAARP PROJESİ

  Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Programı (High Frequency Active Auroral Research Program HAARP) ABD Ordusu, ABD Donanması ve Alaska Üniversitesi tarafından ortak yürütülen İyonosfer'in özelliklerini ve davranışlarını araştırmak üzere Alaska'da sürdürülen bir çalışma olarak biliniyor. Bu projenin hayata geçirilmemesi için birçok ülkede kampanyalar düzenlendiği ileri sürülürken HAARP projesi ile iklim kontrol ve yapay deprem silahı olarak kullanılabilme iddialarından dolayı çok tartışılmıştı..

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir