Petrol
85.32
-2.13%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
362.877
-0.28%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  İran'dan NATO'ya: Siz karışmayın

  İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, NATO'nun Türkiye-Suriye krizi ile ilgili tavrını eleştirdi.
  • 27.06.2012 - 17:55
  İran'dan NATO'ya: Siz karışmayın

  İran dan NATO ya: Siz karışmayın #1

  İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, Türk keşif uçağının düşürülmesi ardından NATO'nun Suriye'ye karşı tutumunu eleştirdi, iki Müslüman ülke Türkiye ve Suriye ilişkilerinin, Batılı ülkeler tarafından belirlenmemesi gerektiğini söyledi.

  TANSİYON DÜŞÜRÜLSÜN

  Ankara-Şam arasında yükselen tansiyonunu değerlendiren general Vahidi, her iki ülkeden konuyu kendi aralarında diyalogla çözmelerini isteyerek, var olan tansiyonun bölge barışı ve güvenliğine zarar verdiğini ve düşürülmesi gerektiğini vurguladı.

  NATO'nun dünkü Suriye'ye karşı sert çıkışının nedeni ile ilgili soruya karşılık, İranlı bakan, "NATO ve Batılı ülkelerin bu çıkışı, onların Suriye yönetimine karşı siyasi tutumundan kaynaklanıyor. İki Müslüman ülkenin ilişkileri Batılı ülkeler tarafından belirlenmemelidir, belki kendileri aralarında sorunları halletmeliler. NATO veya yabancı her hangi bir gücün konuya girmesi büyük bir yanlıştır ve yapılmamalı" diye konuştu.

  DİYALOGLA ÇÖZÜLSÜN

  İki ülkeden sorunlarını birlikte ve diyalogla çözmesini isteyen Vahidi, "Gerginlik, bölge ülkelerini daha büyük krize sokacak meseleye dönüşebilir. Yanlış yolun devam ettirilmesine ısrar edilmemeli ve sorunu, milli egemenliğine saygı çerçevesinde diyalog yöntemi ile çözmek gerekir" dedi.

  Vahidi, "İki ülke arsında gerginlik varsa, bir uçak, yanılışlıkla bile olsa, karşı ülkenin sınırı geçerse o ülkenin reaksiyon göstermesi doğal bir hareket" ifadesini kullandı.


  Görüş Bildir