Irkçı terörle ilgili gizlenen gerçekler

Irkçı terörle ilgili gizlenen gerçeklerTRT'nin haberine göre 2000-2007 yılları arasında işlenen ırkçı cinayetlerle ilgili Alman Meclisi'nde kurulan Federal Araştırma Komisyonu üçüncü toplantısını yaptı. Toplantıyı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden gelen bir heyet de takip etti. Komisyonda 3 cinayetin işlendiği Nürnberg şehrinin Başsavcısı dinlendi.

BİLGİLER GİZLENMİŞ

Komisyona bu süreçte önemli bilgiler ulaştı. Komisyondan gizlenen bu bilgiye göre Nürnberg Polisi, cinayetlerin alacak-verecek meselesinden çıktığını düşünerek bir dönerci büfesi açtırmış ve 6 ay işletmiş. Ancak bu bilgiler ve dosyalar komisyondan gizlenmiş.

Söz konusu bilgilerle ilgili konuşan Alman Federal Parlamentosu Milletvekili Mehmet Kılıç, "Şu an bilemiyoruz acaba o adam hayatta mı? Ya da o adam bu yapılan işleri biliyor muydu? Çünkü orada bir yem olarak kullanılmış kişi" dedi.

Cinayetlerin ırkçı boyutu üzerinde durmayan polis, aileleri ve Türkleri suçlamış.

Kılıç, "Ne zamanki kendi içlerinde 'bunlar ırkçı sağcılar da olabilir' ifadesi kullanıldığında bakanlık diyor ki; 'bunu kamuoyunda tartışmaya çalışmayın. Türkler sıkıntıya girebilirler, Türkler korkabilirler" şeklinde konuştu.

Komisyona yine yeni ulaşan bilgilere göre yerel savcı, soruşturmayı federal savcılığa bırakmak istememiş.

Alman Federal Parlamentosu Milletvekili Mehmet Kılıç, "Diyor ki, 'biz bunları böyle ifade edersek bu işin bir terör grubundan olduğunu düşünülürse o zaman federal savcı ele alır' diyor. Yani oraya vermek istemediği ortaya çıkıyor. Ve bu bilgi dün gelmiş."

"ALMANYA İÇİN ONUR MESELESİ"

Toplantıyı takip eden meclis heyeti, komisyon çalışmalarından memnun kaldı.

AK Parti Mersin Milletvekili Çiğdem Münevver Ökten, süreçle ilgili şunları söyledi:

"Bunun üzerinde ciddiyetle duruyorlar. Çünkü bu artık kendi iç bünyeleri içerisinde bugüne kadar sakladıkları, kapadıkları bir olay değil artık. Çünkü burada asıl kurtarılması gereken Almanya'nın onuru, şahsiyeti ve Almanya'nın adaleti. Onların da bu noktada çalışacaklarına inanıyorum."

ALMAN BAŞKANVEKİLİNE YANIT

Bu arada meclis heyetinin, Alman Federal Meclisi Başkanvekili Wolfgang Thierse ile görüşmesinde gündem tartışması yaşandı.

Toplantı gündemi Neonazi cinayetleri olmasına rağmen Thierse'nin, Türk iç politikasına ilişkin konuları gündeme getirmesine Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu karşı çıktı. Bunun üzerine Thierse toplantıyı bitirdi ve odadan ayrıldı.

Ökten bu konuda, "Sayın Büyükelçimiz gerekli olan cevabı verdi. Sayın Büyükelçimizin verdiği cevap da bizim hepimizin kabulü. Hiçbir tatsızlık olmadı" şeklinde konuştu.