Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
360.865
0.74%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  İşadamı Tamince Hükümet Cemaat kavgasını değerlendirdi

  Rixos otellerinin sahibi ünlü işadamı Fettah Tamince Hürriyet'ten Gila Benmayor'a açıklamalarda bulundu.
  • 10.05.2014 - 12:39
  İşadamı Tamince Hükümet Cemaat kavgasını değerlendirdi

  İşadamı Tamince Hükümet Cemaat kavgasını değerlendirdi #1

  Haliç Tersanesi ile Star ve Kanal 24'ün Ethem Sancak'a devri ile ilgili konuşan Fettah Tamince, hükümet ile Cemaat arasında yaşanan kavgaya da değindi. 

  "DEVLETLE KAVGA OLMAZ"

  Fettah Tamince, son dönemde Hükümet ve Cemaat arasındaki gerginlikle ilgili şunları söyledi: “İnsan doğrudan yana olamaz mı? Bakın düne kadar hep beraber yurt dışındaki Türk okullarını takdir ediyorduk. Başbakan da dahil. Ben bugün Tayyip Bey’in Türkiye için müthiş iyi işler yaptığına ve yapacağına inanan biriyim. Zahirden baktığınızda kimse devletin işin karışmamalı. Devletin yapısı var düzeni var. Devletle kavga olmaz. Bunu kim yapıyor? Nasıl yapıyor? Bir gruba, bir insana mal etmek istemiyorum. Ama dün böyle dedin, bugün farklı mı söylüyorsun demek de olabilir. Çünkü insan yanılabilir. Dün mükemmel olan insan bugün mükemmel olmayabilir. Genel anlamda söylüyorum.”

  "HALİÇ TERSANESİ İSTANBULLULARIN"

  Fettah Tamince, Haliç Tersanesi’nin kendi malı değil İstanbulların olduğunu belirterek projeyle ilgili şöyle konuştu: “Haliç Projesini kazandığımız gün ne yapmayacağımı biliyorum dedim. 8 bin 500 yıllık bir geçmişi olan bir alanı kendi malımız gibi değerlendirme şansına sahip değiliz. Şehrin dokusuna uyan bir şey yapmaya mükellefim. Şu anda İstanbul’un önde gelen 5-6 mimarlık ofisi ve yabancı mimarlarla görüşüyoruz. Uzlaşmaya vardığımızda projeyi açıklayacağız, Haliç’e koruma kurulları ne yapıp, ne yapmayacağımıza karar verir. Haliç’i 49 yıllığına kiraladık. Devlete 1 milyar 400 milyon lira borçlandık. Rusya ve Doğu Avrupa’da edindiğim tecrübe şu: Koruma kurullarından da, belediye başkanın da üzerinde “şehrin mimarı” var. Önce estetiğe bakar. Projelere onay veren böyle bir “şehir mimarı” ya da “jüri” değerleri korumak için en iyi çözümdür.”

  "TÜRKİYE ÇOK İYİ PARA KAZANDIRIYOR"

  Şu anda 10 ülkede 26 Rixos oteliyle faaliyette olduklarını kaydeden Tamince, “Bu yıl sonuna kadar Kırım Yalta (mimar Norman Foster), Kazakistan, Antalya, Eskişehir ve Göçek’te tesis açıyoruz. Bunların sadece yüzde 10’u kendi yatırımımız. İtalya ve Paris’te bazı projelerle uğraşıyoruz” dedi. Gezi, 17 Aralık gibi gelişmelerin Türkiye ekonomisine zarar vermediğini kaydeden Tamince şöyle konuşuyor: “Türkiye güçlü bir marka. Yakın ve uzak komşulara baktığınızda ciddi kazanımlara sahip. Parası olanlar dünyanın hangi ülkesinde Türkiye’den daha iyi para kazanabilir? Gelişmiş ülkelerde ABD, Almanya’da paranın geri dönüşü ortada. İstikrar önemli. Ukrayna’nın bu kadar karışacağını kimse bilemezdi. Hem Ukrayna, hem Rusya ile işlerimiz var. Sörfün üzerinde gibiyiz. Dalga gelirse altında kalırız. Her iki ülke bizim turizm için de önemli. Özellikle Antalya turizmi için. Ruslar turizmi lüksleştirdiler. Rusya’nın başına bir şey gelirse bizim dengeleri bozar.”

  "MEDYAYI BECEREMEDİM"

  STAR ve Kanal 24’teki hisselerini Ethem Sancak’a satarak medyayı bırakan Tamince “Medyayı neden bıraktınız. Bayrak değişimi mi?” sorusunu da şöyle yanıtladı: “Medyaya 2009’da girdik. O dönem öyle gerektiriyordu. Basında olmak ilginçti. Büyümeyi düşünüyorduk. Daha ciddi pay almak istiyorduk. Ama beceremeyince de yüzde 50 olan hissemizi Ethem Sancak’a sattık. Her şeyi mükemmel yapacağız diye birşey yok. Ticari olarak bu işi yapamadığımı düşündüğüm için çok büyüyemeyeceğimi gördüğüm için bıraktım. Ethem Bey bu alanı daha büyük bir iş haline getireceğini düşünüyor. Başka kurumları da aldı. Socarla ortaklığımız devam ediyoruz. 


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir