Dolar
6.8604
-0.0116%
Euro
7.8023
0.5308%
Altın
1810.58
0.6671%
Borsa
118398.67
3.127%
G. Altın
399.382
0.6103%
Bitcoin
63872.85
0.3591%
22ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 22 C

  IŞİD 50 kişiyi infaz etti

  Suriye'de, Irak-Şam İslam Devleti Örgütü'nün (IŞİD), 50 kişiyi infaz ettiği öğrenildi.
  • 07.01.2014 - 13:49
  IŞİD 50 kişiyi infaz etti

  IŞİD 50 kişiyi infaz etti #1

  Muhaliflerle çatışan IŞİD, Gadı askeri bölgesinde elinde esir tuttuğu 4 Şaza el-Hürriye televizyonu muhabiri ile aralarında kadınların da bulunduğu sağlık ve yardım gönüllülerinden oluşan 50 sivili infaz etti. Kontrolü altında tuttuğu bölgelerde, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve İslami Cephe karşısında ağır kayıplar veren IŞİD, en büyük karargahlarından birinin bulunduğu Carablus kentinde de ölüm tehditleri savurdu. IŞİD'in, bir süredir elinde esir tuttuğu 100 kişiyi ÖSO ve İslami Cephe'ye destek vermeleri durumunda idamla tehdit ettiği bildirildi.

  GÖSTERİLERİ ATEŞ AÇARAK DAĞITTI

  ÖSO ve İslami Cephe'nin yanı sıra, Nusra Cephesi ile de karşı karşıya gelen IŞİD'in, Nusra Cephesi saha komutanlarından Ebu Said Hadrami'yi de tutuklayıp kurşuna dizdiği kaydedildi. Nusra Cephesi'nin de Rakka'da IŞİD'e ait askeri bir merkezi ele geçirdiği ve buralarda esir tutulan sivilleri serbest bıraktığı belirtildi. Öte yandan kontrol altında tuttuğu bölgelerde, Esed güçleriyle mücadele etmek yerine muhaliflere savaş açtığı için sivil halkın tepkisini çeken IŞİD'e karşı kuzey bölgelerinde protesto gösterisi düzenlendi. IŞİD'in bu gösterileri ateş açarak dağıttığı ifade edildi.

  120 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

  3 gündür IŞİD'le muhalifler arasında devam eden çatışmalarda 120 kişi yaşamını yitirdi. Suriye'de, muhaliflere karşı savaşan Irak-Şam İslam Devleti Örgütü'nün (IŞİD), geçtiğimiz yıl Irak el-Kaide'sinin lideri Ebu Bekir el-Bağdadi tarafından kuruldu. Esed güçlerine karşı savaşmak yerine muhaliflerle mücadele eden IŞİD, askeri operasyonlarını muhaliflerin elinde tuttuğu sınır bölgeleri ve petrol yataklarını ele geçirmek üzerine yoğunlaştırdı.

  SAVAŞ DERİNLEŞTİRİLDİ

  Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile girdiği kanlı çatışmalarla dikkatleri üzerine çeken IŞİD, yaptığı kanlı infazlar, adam kaçırma olayları ve yayınladığı şiddet içerikli video görüntüleriyle adını tüm dünyaya duyurdu. Bölgede görev yapan gazeteci Bünyamin Aygün'ün de aralarında olduğu çok sayıda basın mensubu ve aktivisti kaçıran IŞİD, tartışma yaratan uygulamalarıyla gerilimi tırmandırınca, El-Kaide Lideri Eymen Zavahiri tarafından feshedildi. Ancak, IŞİD buna rağmen çalışmalarını durdurmadı ve muhalif gruplarla olan savaşını derinleştirdi. Bunun üzerine Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Birleşik Komutanlığı, kendisine bağlı silahlı gruplara, IŞİD ile mücadele çağrısı yaptı.

  IŞİD'E KARŞI ORTAK MÜCADELE

  IŞİD, en son muhalif tavrıyla bilinen Doktor Hüseyin Süleyman'ı kaçırarak işkenceyle öldürünce muhalifler, IŞİD'e karşı savaşmak için "Mücahitler Ordusu" adlı yeni bir oluşum kurdu.

  ARKASINDA İSTİHBARAT VAR

  Siyasi analist Prof. Dr. Abdulaziz Fevzan, IŞİD'in, İran ve Suriye istihbaratı tarafından kurdurulduğunu öne sürerek, "IŞİD, Suriye devrimini başarısız kılmak için bu iki ülke tarafından özellikle desteklendi" dedi. IŞİD'in, Esed rejimine karşı gözle görülür bir tavır içerisine girmediğine dikkati çeken Fevzan, "İslam ve cihat propagandasıyla gençleri saflarına katan IŞİD, Suriye'de daha önce halkın kanlarıyla kurtardığı bölgelerde etkinliğini arttırdı ve özellikle de hudud boylarında hakimiyet sağlamaya çalıştı. IŞİD'in içinde hakikati bilmeden onların propagandasına inananlar vardı. Son günlerde hakikati görerek, IŞİD'den ayrılıp Suriye'deki muhalif saflarına katılanlar var" değerlendirmesini yaptı. IŞİD'in, Suriye'de, aralarında eski Baasçıların da bulunduğu 5 ile 10 bin arasında silahlı militanının olduğu tahmin ediliyor.

  Görüş Bildir