Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  IŞİD Irak'ta özellikle Türkmenleri hedef alıyor

  Irak'ta bitmeyen şiddet olayları son günlerde etkisini artırarak IŞİD ile Türkmen şehirlerinde işgallere varan boyutlara ulaştı.
  • 12.06.2014 - 11:33
  IŞİD Irak'ta özellikle Türkmenleri hedef alıyor

  IŞİD Irak'ta özellikle Türkmenleri hedef alıyor #1

  Irak'ta yıllarca terör estiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) son günlerde etkisini arttırarak Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Musul'u, Kerkük'ün Tuzhurmatu ve Tikrit şehirlerinin büyük bir bölümünü işgal etti. IŞİD'in daha önce sünni Arapların yoğun olarak yaşadığı Ramada, Felluce gibi kentlerden sonra rotayı Türkmen şehirlerine çevirmesi akıllarda soru işaretleri bıraktı.

  HALK MUSUL'DAN SONRA NEDEN KERKÜK'E SIĞINMADI?

  IŞİD militanlarının Musul'u işgal etmesinden sonra bölgedeki halkın yine Türkmen şehri olan Kerkük'e değil de Erbil'e Duhok ve Süleymaniye gibi Kürt Yöenetimi'nde olan kentlere göç etmesi işgal sırasının Musul'dan Kerkük'e geleceği halk tarafından dahi bilindiğini gözler önüne seriyor. Irak ordu birlikleri bir tek kurşun dahi sıkmadan bölgeyi IŞİD militanlarına ter ketti. Tuzhurmatu ve Tikrit bölgelerine yönelen militanlar, asıl hedefin Türkmen nüfus olduğu kanısını güçlendirdi. Maliki ise hiç direnç göstermeyen ordu birliklerinin bunun hesabını vereceğini söyledi.

  "HEDEF KESİNLİKLE TÜRKMENLER"

  Kerkük Vakfı Sözcüsü ve Çankaya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mahir Nakip, IŞİD’in Musul’u denetimi altına almasıyla ilgili, “Yaklaşık 150 bin vatandaş ve Irak ordusuna mensup tüm silahlı kuvvetler şehri terk ederek Erbil ve Duhok’a yönelmiş, kentin yüzde 70’ine yakınını IŞİD teslim almış” dedi. Saldırıların sona ermesi için başta Türkiye ve diğer büyük ülkelerin müdahale etmesi gerektiğini belirten Nakip, şunları kaydetti: “Hedefin şu an kesinlikle Türkmenler, Musul, Kerkük ve Tuzhurmatu halkı olduğu açıkça bellidir. Türkiye, NATO ve ABD ile acilen müzakere edip soydaşlarını nasıl koruyacağının yollarını aramalıdır.”

  TARIK HAŞİMİ: BÜTÜN BUNLARIN SORUMLUSU MALİKİ

  Eski Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, Irak'taki son gelişmeleri, "Demokratik yollarla değişim konusunda umudunu kaybeden mazlumlar ve marjinalleştirilenlerin, başka değişim yolları araması" olarak nitelendirdi. Maliki'yi kriz adamı olarak tanımlayan Haşimi şunları söyledi: "IŞİD'in güçlenmesinde ve genişlemesinde, ayrımcı politikaya ve zulme maruz kalan, bu konudaki sıkıntılarını anlatmak için yol bulamayan ve barışçıl siyasi faaliyet konusundaki umudunu kaybeden Sünni Arap gençlerinin örgüte katılmasının payı var. Bu gidişatın sorumlusu Başbakan Nuri el-Maliki'nin yanlış politikasıdır."

  Görüş Bildir