Dolar
6.8646
0.0553%
Euro
7.758
-0.2212%
Altın
1801.97
-0.4007%
Borsa
115793.59
-2.4588%
G. Altın
397.613
-0.3256%
Bitcoin
63289.96
-1.7242%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 25 C
  IŞİD Musul'a giden 28 Türk şoförü rehin aldı

  IŞİD Musul'a giden 28 Türk şoförü rehin aldı

  Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), İskenderun Limanı'ndan Musul'un Geyara Termik Santrali'ne mazot taşıyan 28 Türk TIR şoförünü rehin aldı.
  • 10.06.2014 - 11:06
  IŞİD Musul'a giden 28 Türk şoförü rehin aldı

  IŞİD Musul'a giden 28 Türk şoförü rehin aldı #1

  Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne bağlı silahlı güçler, Irak'ın kuzeyinde yer alan Musul kentini ele geçirdi. IŞİD'in bu hareketi ülkedeki kaos ortamını derinleştirdi.

  TÜRK ŞOFÖRLER REHİN

  IŞİD, İskenderun Limanı'ndan Musul'un Geyara Termik Santrali'ne mazot taşıyan 28 Türk TIR şoförünü rehin aldı. Reuters'a konuşan Türk yetkililer, Türk şoförlerin kaçırıldığına ilişkin haberlerin araştırıldığını belirtti. İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan bir Türk yetkili, "Musul'daki durum biraz tatsız görünüyor. Türk TIR şoförlerinin durumuyla ilgili konsolosluk aracılığıyla bilgi edinmeye çalışıyoruz ama henüz bir şey elde edilmiş değil" dedi.

  PEŞMERGE BARZANİ'NİN EMRİNİ BEKLİYOR

  Musul İl Meclisi, müdahale için Kürt yönetiminden askeri destek isterken, peşmerge ordusu sınır hattında alarma geçti. Peşmerge kuvvetlerinin hareket edebilmesi için Kürdistan Silahlı Kuvvetleri'nin Komutanı olan Bölge Başkanı Mesut Barzani'nin emri gerekiyor. Musul ve çevresinde bulunan Ezidi ve Şii mezhebine yakın Şabek Kürtleri kenti terk ediyor.

  IŞİD Musul'a giden 28 Türk şoförü rehin aldı #2

  Irak'ın Musul ilinde orduya bağlı birlikler ile terör örgütü Irak Şam İslam Devleti' (IŞİD) arasındaki çatışmalar sürüyor. IŞİD militanları Musul'da Irak ordusuna ait çok sayıda askeri aracı ele geçirerek ateşe verdi.

  BAZI BÖLGELERİN KONTROLÜ IŞİD'E GEÇMİŞTİ

  Irak'ta ordu birlikleriyle çatışan terör örgütü IŞİD militanlarının gece Musul havaalanı, valilik ve polis müdürlüğü binasının da aralarında bulunduğu bazı bölgelerde kontrolü ele geçirdiği belirtilmişti.

  IŞİD Musul'da birçok noktayı ele geçirdi İZLE

  TELEVİZYON KANALLARININ YAYINI DURDU

  Öte yandan, Musul'un IŞİD'in kontrolüne geçen bölgesinde yayın yapan Sema ve Nineva el-Gad televizyon kanallarının yayını durdu. IŞİD militanları cumartesi günü Enbar Üniversitesi'ne saldırarak, bazı güvenlik görevlilerini öldürmüş, aralarında öğretim üyeleri ile öğrencilerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi rehin almıştı. Örgüt üyelerinin bir süre sonra rehin tuttuğu bin 300 öğrenciyi serbest bıraktığı duyurulmuştu.

  3 BİN MAHKUM FİRAR ETTİ

  Irak'ta Musul kentini ele geçirdiği iddia edilen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü militanlarının, Baduş Cezaevi'ne düzenlediği saldırı sonucu 3 bin tutuklu ve mahkumun firar ettiği bildirildi. Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, terör örgütü IŞİD militanları, Musul'un batısındaki Baduş ilçesindeki Baduş Cezaevi'ne saldırı düzenleyerek bölgede kontrolü ele geçirdi. Olayda IŞİD ve El-Kaide Örgütü yöneticilerinin de aralarında bulunduğu cezaevindeki 3 bin tutuklu ve mahkumun firar ettiği belirtildi.

  KÜRDİSTAN ÖZERK BÖLGESİ'NE SIĞINDI      

  Al Jazeera’de yer alan habere göre, güvenlik kaynakları kontrolü IŞİD'in eline geçen bölgede yaşayan hükümet görevlilerinin uygulanan sokağa çıkma yasağına rağmen aileleriyle kaçmaya başladığını ifade etti. Çok sayıda kişi Kürdistan Özerk Bölgesi'ne sığındı. 

  IŞİD Musul'a giden 28 Türk şoförü rehin aldı #3

  MUSUL VALİSİ: HAKİKATEN NET BİR FİKRİM YOK

  Musul Valisi gelecekte ne olabileceğine dair de şunları söyledi;

  "Hakikaten net bir fikrim yok. Olaylar daha yeni. Etrafımızdaki insanlarla istişare edip bir değerlendirme yapmamız gerekecek. Gece sayın İçişleri Bakanı ve Silahlı Kuvvetler Komutanlığı Özel Kalem Müdürü beni aradılar ve Kürdistan Özerk Bölgesi’nden yardım talep etmemi istediler. Ama öyle anlaşılıyor ki vakit artık geç ve Özerk yönetim de Musul’a müdahale için zaten Maliki’nin kendisinden izin alması gerekiyor."

  "ULUSLARARASI BİR MÜDAHALE GEREKLİDİR"

  Nuceyfi,  Kürt Özerk Yönetimi’nin Musul’da yaşanan krizle ilgili ne yapabileceğine ilişkin soruyu da şöyle cevapladı;

  "Kürdistan da tehdit altında. Çünkü, IŞİD artık Kürdistan Bölgesi sınırına gelmiş bulunuyor. Aralarında hiçbir engel yok şu an. Doğal olarak büyük ölçüde etkilenecektir. Bana göre sadece Kürt Özerk Bölgesi değil uluslararası bir müdahale gereklidir. Musul büyük bir kent. Eğer IŞİD’in elinde kalmaya devam ederse bölgenin haritalarının değişmesine sebep olur."

  ZENGİN PETROL KAYNAKLARINA SAHİP

  Irak'ın ikinci en büyük kenti olan Musul,  zengin petrol yataklarına sahip. Şehir I. Dünya Savaşı sırasında İngilizler tarafından işgal edildi. I. Dünya Savaşı sonrasında zengin petrol yatakları yüzünden paylaşılamayan Musul kenti Lozan Antlaşması'nda da çözümlenemedi. Musul Sorunu, Lozan Antlaşması'ndan sonra Türkiye ile İngiltere arasında uzun süre anlaşmazlık konusu olduktan sonra 1926'da, Musul Irak sınırları içinde kaldı. 

  IŞİD Musul'a giden 28 Türk şoförü rehin aldı #4  Görüş Bildir