Dolar
6.8632
0.0349%
Euro
7.7565
-0.2405%
Altın
1800.57
-0.4781%
Borsa
115793.59
-2.4588%
G. Altın
397.545
-0.3426%
Bitcoin
63280.21
-1.7393%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  IŞİD Musul'da kadınların dışarı çıkmasını yasakladı

  Musul'da kontrolü ele geçiren Irak Şam İslam Devleti "şeriat kuralları" yayımladı. Kadınlara örtünme şartı getirilirken dışarı çıkmaları da yasaklandı.
  • 12.06.2014 - 17:28
  IŞİD Musul'da kadınların dışarı çıkmasını yasakladı

  IŞİD Musul'da kadınların dışarı çıkmasını yasakladı #1

  The Telegraph gazetesinin haberine göre Irak-Şam İslam Devleti Musul’u ele geçirdikten sonra kentte yaşayanlara yönelik uyulması gereken kurallar listesi yayımladı.

  NAMAZ KILMAK ŞART

  Kendilerini "İslam'ın askerleri" olarak tanımlayan ve "Halifeliği yeniden getirme sorumluluğu üstlendiklerini" söyleyen IŞİD, Musul'daki bütün Müslümanlara beş namaz vaktinde camiye gelme şartı koydu. Artık herkes namaz kılmak zorunda.

  PARAYA EL SÜRENİN ELİ KESİLECEK

  Irak Merkez Bankası'ndaki 500 milyon dolara el koyduktan sonra bir anda dünyanın en zengin terör grubu olan IŞİD, bu parayı harcama yetkisini örgüt imamlarına verdi. Üstelik parayla ilgili koyduğu şarta göre eğer imamlar dışında paraya el süren olursa elleri kesilecek.

  KAMUSAL ALANDA TOPLANMAK YASAK

  Uyuşturucu, alkol ve sigara içmek kesinlikle yasak. Ayrıca IŞİD'in çağrısı dışında kamusal alanlarda toplanılmasına izin verilmeyecek.

  DEVLETLE İŞBİRLİĞİ YAPAN CEZALANDIRILACAK

  IŞİD, bölgedeki aşiret liderlerini ve şeyhleri devletle işbirliği yapmamaları konusunda uyardığı gibi belli bir kesimi de "kafir" ilan etti. Buna göre polis, asker ve diğer devlet kurumlarında çalışanlar kafir ve eğer tövbe etmezlerse cezalandırılacaklar. Öyle ki örgüt kentte tövbe için özel mekanlar yapılacağını da açıkladı.

  BÜTÜN TÜRBELER YIKILACAK

  IŞİD, kentteki tüm türbe, mezarlık ve anıtların da yıkılacağını belirtti.

  KADINLARIN EVDEN ÇIKMASI YASAK

  Kadınlarla ilgili oldukça sert yaptırımlara karar veren IŞİD tüm kadınların "edebe uygun" şekilde örtünmesi gerektiğini ve kadınların zorunlu haller dışında evden çıkmaması gerektiğini kaydetti. Listeye imza atansa IŞİD imamı Ebubekir el-Kuraşi. Kuraşi kurallara yazdığı notta kentte bu zamana kadar seküler, Baasçı ve Safevi yönetimlerin yaşadığını, artık sıranın İslam devletine geldiğini de belirtti.

  Görüş Bildir