Euro
10.3093
1.93%
Dolar
8.7608
1.26%
Altın
489.95
-0.4%
Borsa
1.401
-0.43%
Bitcoin
390.736
3.56%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C

  IŞİD Türk askerini takas için kaçırıldı iddiası

  Kilis'te bir askeri şehit eden terör örgütü IŞİD'in kaçırdığı er Sefer Taş'ın sorgulandığı ve Rakka'da bir cezaevinde olduğu iddia edildi.
  • Ajanslar
  • 06.09.2015 - 07:28
  IŞİD Türk askerini takas için kaçırıldı iddiası

  IŞİD Türk askerini takas için kaçırıldı iddiası #1

  Suriye sınırındaki Kilis’te 1 Eylül’de IŞİD’in etkin olduğu bölgeden Türkiye sınırına ateş açılması sonucu bir asker şehit olmuş bir asker de kaybolmuştu. IŞİD tarafından kaçırıldığı belirtilen Iğdırlı Sefer Taş’ın Rakka’da bir cezaevinde tutulduğu öne sürüldü. Sputnik sitesinden Hikmet Durgun’un haberine göre, IŞİD, Türkiye’nin kendilerine yönelik hava saldırılarını durdurmak, üyelerinin tutuklanmasını engellemek ve Türkiye’de tutuklu olan militanlarının serbest bırakılmasını sağlamak için Türk askerine saldırmaya ve askeri esir almaya kararı verdi.

  YARALI OLARAK REHİN ALDILAR

  Bunun üzerine Rakka’dan gelen IŞİD’in özel kuvvetlerine bağlı ağır silahlarla donatılmış 4 kişilik ekip, Kilis’in Ardıçlı köyü yakınlarında sınırın sıfır noktasında bekleyen Türk askerine ateş açtı. Yusuf Beylem isimli asker şehit olurken, ayağından iki kurşunla yaralanan Sefer Taş ise Türkiye tarafına geçen militanlarca Suriye’ye kaçırıldı. IŞİD militanları sınıra kadar geldikleri ciple yaralı askeri Halep’e bağlı Çobanbey kasabasına daha sonra da Bab ilçesine götürdü.

  IŞİD Türk askerini takas için kaçırıldı iddiası #2

  "SENİ TAKAS İÇİN TUTUYORUZ"

  Bab ilçesinde tedavi olan ve daha sonra cezaevine konulan asker Taş, IŞİD’in Suriye’deki merkezi olan Rakka’ya götürüldü ve burada IŞİD’in özel istihbarat ekibi tarafından gözleri bağlı şekilde sorguya alındı. Sorguda Türkiye’den katılan ve Türkçesi iyi olan IŞİD militanları da yer aldı. Sorguda IŞİD, öldürüleceği korkusunu yaşayan askere “Merak etme şimdilik sana bir şey yapmayacağız seni takas için tutuyoruz” denildiği öne sürüldü.

  Iğdır’ın Tuzluca ilçesine bağlı Aşağı Aratan köyünde yaşayan Taş ailesi, Kilis’te kaybolan en büyük çocukları Sefer Taş’tan iyi bir haber bekliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir