Petrol
112.96
0.82%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.442
-2.40%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  IŞİD'in Kobani saldırıları Ankara-Tahran hattını gerdi

  IŞİD terör örgütünün Kobani'ye yönelik saldırıları, Ankara ile Tahran arasında gerginlik yarattı.
  • 17.10.2014 - 16:22
  IŞİD'in Kobani saldırıları Ankara-Tahran hattını gerdi

  IŞİD in Kobani saldırıları Ankara-Tahran hattını gerdi #1

  Türkiye, İranlı yetkililerin birbiri ardına gelen, Ankara'yı eleştiren açıklamalarına sert yanıt verdi. İran'ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli, Dışişleri'ne çağrılarak kendisine İranlı yetkililerin son dönemde ardarda gelen Türkiye'ye yönelik eleştirel açıklamaları nedeniyle rahatsızlık iletildi.

  "SESSİZ KALMAK YERİNE MESNETSİZ İFADELERDE BULUNDU"

  Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç de, İran'dan gelen açıklamaları "ölçüsüz ve mesnetsiz" olarak nitelendirdi. Bilgiç, "Etrafımızı saran terör belasının doğuşunun ve bu noktalara gelişinin gerçek sorumlusu olan Şam rejiminin destekçisi bir ülkeden başta Kobani olmak üzere bölgede yaşanan insani felaketler karşısında en azından mahcubiyet duygusuyla sessiz kalması beklenirken, bu ülkenin, tam tersine bir de ülkemize ilişkin ölçüsüz ifadelerde ve mesnetsiz iddialarda bulunmasını kınıyoruz" dedi.

  "KİMSEDEN İZİN ALACAK DEĞİLİZ"

  Bölgedeki güvenlik tehdidinin bitmesi için, öncelikle Esad rejiminin gitmesi gerektiğini vurgulayan Bilgiç, "Türkiye ulusal güvenliğine yönelik tehditler karşısında uluslararası hukuk temelinde gerekli gördüğü önlemleri alırken kimseden izin istemek durumunda değildir" diye konuştu.

  "TÜRKİYE NEO-OSMANCILIK PEŞİNDE"

  İran'dan Türkiye'ye yönelik eleştirel açıklamalar zinciri, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Emir Abdullahyan'ın açıklamaları ile başlamıştı. İranlı Bakan Yardımcısı, "İran'ın Türkiye'yi uyardığını" öne sürerek, "Türkiye Neo-osmanlıcılık peşinde" iddiasında bulunmuştu. İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi ise açıklamasında açıkça Türkiye'nin adını vermese de, Kobani'ye yardım ulaştırılmasını Türk makamlarının engellediğini öne sürmüştü. Firuzabadi, "Komşu ülke mazlum Kobani halkına yardım ulaştırılacak yolları kapatmış, oraya yardım ulaştırılmasını engelliyor. Eğer Kobani halkına yardım ulaştırırlarsa onlar Allah’ın izniyle IŞİD’i oradan uzaklaştırabilecek güçtedir” demişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir