Petrol
92.12
0.35%
Euro
18.422
-0.67%
Dolar
18.5773
0.03%
Altın
1.019
-1.10%
Borsa
3486
0.00%
Bitcoin
374.792
0.52%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C

  Işıkara da darbe seminerine katılmış

  Balyoz davası ek delil klasörlerinde darbe semineri olduğu iddia edilen seminere, sivillerin de katıldığı yazılı.
  • 28.03.2012 - 03:32
  Işıkara da darbe seminerine katılmış

  Işıkara da darbe seminerine katılmış #1

  Balyoz davasının, ek delil dosyalarında yer alan seminere ait ses kayıtlarının çözümleri, 2003 yılında, darbe planı yapıldığı iddia edilen 1'inci Ordu Komutanlığı'ndaki seminere sivil isimlerin de katıldığını gösterdi.

  AHMET METE IŞIKARA DA LİSTEDE

  Hürriyet'te yer alan habere göre; 16 numaralı klasörün 181'inci sayfasında, "kaset 6"dan kamuoyunun "Deprem Dede" olarak bildiği, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü eski Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara çıktı. Tartışılan konu olası İstanbul depremi öncesi ve sonrası alınacak tedbirler. Seminerde söz alanlardan biri de dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Ali Cafer Akyüz. Akyüz'ün konuşmasından, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın da seminerde olduğu anlaşılıyor. Seminerde söz alan son sivil ise İl Kriz Yönetimi'nde görevli jeoloji mühendisi Erkan Akol. Sunumların ardından ses kaydı, bir askerin katılımcıları yemeğe davet etmesiyle son buluyor.

  "DEPREM TEDBİRLERİNİ KONUŞTUK"

  Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, o gün yaşananları şöyle anlattı: "1'inci Ordu Komutanlığı'na ilk olarak, Hilmi Özkök'ün görev yaptığı dönemde davet edildik. Ondan sonra her yıl davet sürdü. Seminerde siviller 1 gün bulunurdu. O yıl, deprem öncesi ve sonrası alınması gereken tedbirler konusunda fikirler tartışıldı. Eksiklikler masaya yatırıldı. Bizim bulunduğumuz zaman diliminde askeri konular konuşulmadı. Bu seminerler son derece faydalıydı. Hatta ben o yıllarda yaptığım bir açıklamada, 'Depreme en hazırlıklı kurum TSK'dır, 1'inci Ordu'dur' demiştim. Mesela o yıllarda Boğaz Köprüsü'nün ve viyadüklerin sağlamlaştırılması kararı o seminerlerde alınmıştı. Sonrasında bu yapıldı."


  Görüş Bildir