Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.563
0.07%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  İslam inisiyatifi İstanbul'da bir araya geliyor

  Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan devreye girdi, İslam bilginleri İstanbul'da buluşuyor .
  • 17.07.2014 - 08:50
  İslam inisiyatifi İstanbul'da bir araya geliyor

  İslam inisiyatifi İstanbul da bir araya geliyor #1

  Türkiye; Irak ve Suriye’deki iç savaş ortamının neden olduğu gelişmelerin İslam dünyasının genelinde bir Sünni – Şii çatışmasına dönüşmemesi için bilimsel ve felsefi düzeyde inisiyatif almaya yöneldi. Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi toplantısı, bugün İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda başlayacak. Toplantının açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katılırken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise Sünni ve Şii İslam bilginlerini Tarabya Köşkü’nde iftar yemeğinde ağırlayacak. Amaç, İslam dünyasında Avrupa'daki Yüzyıl Savaşları benzeri bir çatışma ortamının benzeri bir tablonun İslam coğrafyasında oluşmasını engelleyecek Akil İnsanlar Heyeti oluşturmak.

  KATILIMCILARIN YARISI Şİİ

  İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda bugün Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi toplantısının açılışı yapılacak. Üç gün sürecek toplantının saat 14.00’deki açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Erdoğan’ın, Suriye ve Irak’taki iç savaş ortamı ve bu gelişmelerin İslam dünyasında gündeme getirdiği Sünni – Şii çatışması çerçevesinde önemli mesajlar vermesi bekleniyor. Toplantının organizasyonunu Diyanet İşleri Başkanlığı yapıyor. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, konferansa İslam dünyasından yarısını Şiilerin oluşturacağı din bilginlerinin ve etkili isimlerin katılacağını söyledi. Görmez, mezhep çatışmasını önlemek için Akil İnsanlar Heyeti oluşturmayı planladıklarını da açıkladı.

  Görmez, şu açıklamada bulundu: “ Avrasya coğrafyasındaki bütün dini kurumlar, onların başındaki başkanları ve çatışma coğrafyasından tüm ülkelerden Irak’tan Suriye’den Lübnan’dan, Körfez’den Yemenden, Suudi Arabistan’dan, toplumda saygı uyandıran ne kadar ilim adamı varsa davet ettik. Birlikte İstanbul’da toplantı yapacağız. Bir İslam Bilginleri insiyatifi olacak. Barış, itidal ve sağduyu insiyatifi diyebileceğimiz bir insiyatif oluşturacağız. Gelen alimlerden bir akiller heyeti de oluşturmayı hedefliyoruz. İhtilafları erteleyerek kanı , gözyaşını durdurma müzakerelerini başlatmak üzere böyle bir insiyatif almayı planlıyoruz.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir