Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
471.711
-2.25%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C

  İsrail ateşkesi kabul etti

  İsrail Bakanlar Kurulu'nun, Mısır'ın Gazze'deki çatışmaları durdurmak için yaptığı ateşkes önerisini kabul ettiği belirtildi.
  • 15.07.2014 - 09:26
  İsrail ateşkesi kabul etti

  İsrail ateşkesi kabul etti #1

   İsrail Bakanlar Kurulu'nun, Mısır'ın Gazze'deki çatışmaları durdurmak için yaptığı ateşkes önerisini kabul ettiği belirtildi. Ancak Hamas, ateşkes teklifini kabul etmedi.

  ATEŞKESE GÖRE TARAFLAR KAHİRE'DE BİR ARAYA GELECEK

  Mısır, Gazze Şeridi'ndeki çatışmaların sona erdirilmesi için bir öneri sunarak, İsrail ve Hamas'a salı sabahı 09.00'dan itibaren ateşkes uygulamaları yönünde çağrıda bulundu. Kahire yönetiminin önerdiği ateşkes, karadan, denizden ve havadan gerçekleşecek bombardımanın önüne geçmeyi hedefliyor. Al Jazeera Türk’te yer alan habere göre, ateşkes ayrıca, sınır kapılarının açılarak sivillerin güvenli geçişinin teminatının sağlanmasını içeriyor. Öneriye göre, taraflar silahların susmasının ardından 48 saat içerisinde Kahire'de bir araya gelerek görüşme gerçekleştirecek.

  TOPLANTI ÖNCESİ ROKET SALDIRISI

  Haaretz Gazetesi, İsrail Güvenlik Kabinesi'nin Mısır'ın ateşkes çağrısını görüşmek bu sabah toplanacağını duyurdu. Kabine toplantısı öncesinde Mısır topraklarından, İsrail'in sahil kenti Eilat'a roket saldırısı düzenlendi. Saldırıda dört sivil yaralandı. İsrail onayladı Mısır'ın teklifinin bugünkü kabine toplantısında görüşüleceğini bildiren İsrail, ateşkes teklifini onaylama kararı aldı.

  DÜŞMANLA SAVAŞIMIZ ŞİDDETLENECEK

  Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, "Medyada gördüğümüz ateşkes haberleri konusunda hiçkimse bize resmi ya da gayriresmi bir teklifte bulunmadı. Fakat eğer teklifin içeriği doğruysa, bu teslim olmak ve diz çökmek anlamına gelir ki biz bunu derhal reddediyoruz" açıklamasını yaptı. Tugay, "Düşmanla savaşımız şiddetlenecektir" diye ekledi. Hamas Sözcüsü Fevzi Barhum, "Kapsamlı bir anlaşma sağlanamadan ateşkes yapmayı reddediyoruz. Savaş zamanında önce ateşi kesip sonra müzakere etmezsiniz" dedi. Hamas olarak bu konuda resmi bir teklif almadıklarını söyleyen Barhum, "Direniş silahları kırmızı çizgimizdir" ifadesini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir