Euro
15.2287
-0.47%
Dolar
13.4585
-0.36%
Altın
797.0450
-0.43%
Borsa
1910
-5.02%
Bitcoin
494.255
1.55%
0ºC
İstanbul
Çok bulutlu 0 C

  İsrail gıyaben yargılandı

  Mavi Marmara davası sembolik olarak İstanbul'da gerçekleştirildi
  • 06.11.2012 - 15:27
  İsrail gıyaben yargılandı

  İsrail gıyaben yargılandı #1

  Gazze'ye insani yardım taşıyan ''Mavi Marmara'' gemisine Akdeniz'in uluslararası sularında düzenlenen saldırıya ilişkin dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Aluf Gabiel Ashknazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Marom, İstihbarat Başkanı Amos Yadlin ve Hava Kuvvetleri Komutanı Avishay Levi'nin yargılanmasına başlandı.

  İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nce büyük salonda yapılan duruşmaya sanıklar Rau Aluf Gabiel Ashknazi, Eliezer Alfred Marom, Amos Yadlin ve Avishay Levi katılmadı. Bazı mağdur ve müştekiler ile tarafların avukatları hazır bulundu. Ayrıca mahkemenin ara kararı doğrultusunda Arapça, İngilizce ve İbranice tercüman da duruşmada hazır edildi.

  Duruşmada, sanıkları İstanbul Barosu tarafından atanan avukat temsil ediyor. Mahkeme Başkanı Ümit Kaptan, sanıklara gönderilen tebligatın ulaşmadığını bildirdi.

  Duruşmada, daha sonra ''Mavi Marmara'' gemisinde bulunmayan, ancak diğer gemilerde bulunan 3 yabancı mağdurun ifadesi alındı. Mağdurlar yargılanan sanıklardan şikayetçi olduklarını ve davaya katılmak istediklerini belirtti.

  FURKAN'IN BABASI KONUŞTU, SALON AĞLADI 

  Duruşmada ifade vermek için kürsüye gelen saldırıda hayatını kaybeden Furkan Doğan'ın babası Ahmet Doğan, olayı görmediğini, ancak oğlu Furkan ile ilgili bilgi vermek istediğini söyledi. Ahmet Doğan, uçaktan inmesini beklediği oğlunu göremeyince ''Bana Adli Tıp'ta henüz tespit edilmemiş cesetler olduğunu söylediler. Ben de öyle bir ihtimali düşünmüyordum, ancak formalite icabı gittiğim Adli Tıp'ta bana gösterdikleri Furkan'dı. Alnından vurulmuştu ve gülüyordu'' dedi.

  Furkan'ın, birine saldırmasının ve şiddet uygulamasının mümkün olmadığını anlatan Doğan, tek amaçlarının ''İnsanlık dışı ambargonun kırılması ve oradaki insanlara gıda yardımı götürmek'' olduğunu söyledi.

  Ahmet Doğan, oğlu Furkan'ı anlatırken salondaki izleyiciler ağladı. Duruşma, müşteki ve mağdurların ifadesinin alınmasıyla devam ediyor.


  Görüş Bildir