Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.783
-0.66%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  İsrail Malatya'daki füze kalkanını test etti

  İsrail'in geçtiğimiz Cuma günü test ettiği Arrow füze savunma sistemiyle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.
  • 13.02.2012 - 11:45
  İsrail Malatya'daki füze kalkanını test etti

  İsrail Malatya daki füze kalkanını test etti #1

  Mossad'a yakınlığıyla bilinen DEBKAfile Haber sitesine göre, Arrow kalkanını denemek için ateşlenen Blue Sparrow 2 füzeleri, aynı zamanda Malatya'nın Kürecik ilçesinde bulunanABD radar sistemi tarafından da tespit edilip izlendi.

  "ABD'nin füze kalkanının operasyon aşaması, başarılı ABD-İsrail testiyle başladı" denilen haberde, Cuma günü yapılan denemede, İsrail'in İran ya da Suriye tarafından saldırıya uğraması ihtimaline dayanan bir senaryonun test edildiği belirtildi.

  DEBKAfile'ın haberine göre, doğudan gelen bir F-15 jeti tarafından ateşlenen Rafael Blue Sparrow 2 füzesi, İsrail'deki Super Green Pine radarının dışında ABD'ye ait iki radar sistemi tarafından da izlendi. Haberde, "Söz konusu ABD sistemlerinden biri İsrail'in güneyinde, Mısır sınırında Keren Dağı'nda, diğeri ise Türkiye'nin güneydoğusunda Kürecik'teki üste bulunuyor" ifadesi kullanıldı.

  DAVUTOĞLU'NUN ABD'YE GİDİŞİNDEN SONRA GERÇEKLEŞTİ

  DEBKAfile'ın askeri kaynakları ve Washington'daki isimlerin ifadelerine göre, füze denemesi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun geçtiğimiz Perşembe ABD'ye gidişinden sonra gerçekleşti. Kaynakların iddiasına göre, Davutoğlu temasları sırasında, Ankara'nın, İsrail'de bulunan ABD kalkanının, İran ya da Suriye'den düzenlenecek olası bir saldırıya karşı düzenlenecek ortak bir tatbikata katılımına itirazını geri çekti.

  Habere göre, testin yapılması için Türkiye'nin onayı beklendi. Böylece Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye girişimiyle ilgili Obama yönetiminin desteğini almayı başardı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir