Dolar
7.7864
-0.3889%
Euro
9.1379
-0.4445%
Altın
1887.5
-0.5542%
Borsa
1123.25
0%
G. Altın
471.198
-1.1201%
Bitcoin
83551.52
-0.8288%
20ºC
İstanbul
Güneşli 20 C

  İsrail Mavi Marmara için böyle özür dileyecekti

  Mavi Marmara saldırısının ardından İsrail Hükümeti'nin hazırladığı özür metni ortaya çıktı..
  • 26.07.2012 - 10:28
  İsrail Mavi Marmara için böyle özür dileyecekti

  İsrail Mavi Marmara için böyle özür dileyecekti #1

  Eğer olası operasyonel hataların ardından, kasıtsız zararlar ve kasıtsız insan kayıpları oluştuysa, İsrail özür diler.

  BELGENİN İÇERİĞİ ORTAYA ÇIKTI

  Star'dan Zeynep Tuğrul'un haberine göre; Akdeniz'de uluslararası sularda İsrail'in gerçekleştirdiği kanlı Mavi Marmara operasyonunun ardından, İsrail hükümetince hazırlanan ancak hükümet ortağı Dışişleri Bakanı Lieberman'ın vetosu nedeniyle Parlamento onayına sunulmayan "Özür Belgesi"nin içeriği ortaya çıktı.

  İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yigal Palmor, "Ben o belgeyi gördüm, belgede 'Eğer olası operasyonel hataların ardından, kasıtsız zararlar ve kasıtsız insan kayıpları oluştuysa, İsrail özür diler' yazıyordu" dedi.

  Bir süredir Türkiye'den kalabalık bir gazeteci heyetini İsrail'de ağırlayarak ilişkilerini eski seviyeye getirmek için uğraşan ve bunun için de 'sihirli formül' arayışı içerisinde olduklarını açıklayan İsrail'den, bir adım daha geldi.

  ÖZÜR DİLENMESİNE LIEBERMAN ENGEL OLDU

  Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, hükümetin krizin ilk anlarında resmi bir özür metni hazırladığını, ancak Dışişleri Bakanı Lieberman'ın 'Hükümetten çekiliriz' açıklamasının ardından, metni göndermekten son anda vazgeçtiklerini açıkladı.

  Sözcü Palmor, saklanan Mavi Marmara için "Özür Belgesi"yle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

  ÖZÜR İFADESİ

  Özür formülü İngilizce müzakere edildi, belge de İngilizceydi. Türkiye'nin istediği gibi 'Özür' (Apologize) ifadesini de içeriyordu. Belgede şu ifade vardı: "Eğer olası operasyonel hataların ardından, kasıtsız zararlar ve kasıtsız insan kayıpları oluştuysa, o zaman İsrail özür diler. (If following the posible operational mistakes, unintantional damage was inflicted, unintantional lost of lifes was occured then Israel apologies."

  TAZMİNAT ÖDENECEKTİ

  İsrail, BM'nin hazırladığı Palmer raporunu kabul edecek ve hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödeyecekti. Tazminat Türkiye ve İsrail'in kuracağı bir fon aracılığıyla ödenecekti.

  DOĞRUDAN 'ÖLDÜRDÜK' DENİLEMEZ

  İsrail'in 'Türk vatandaşlarını öldürdük' demesi gibi bir durum söz konusu değil. Doğrudan cümleler olmaz. Böyle metinlerde kelimeler kullanılırken çok dikkatli olunması gerekir. Bu diplomatik formül 'Eğer' ifadesini içeriyordu. Yani, İsrail politikasının doğrudan bir sonucu olan yanlış bir olayın yaşandığı gibi bir durumu beyan etmiyordu. Kapılar açık. Türkiye'ye elimizi uzatmak ve konuşmak istiyoruz.

  OYLAMAYA BİLE SUNMADIK

  İsrail bu formülü oylamadı, çünkü Türkiye Başbakanı, bunlara ilave olarak Gazze'ye ambargonun kaldırılması gerektiğini de söyledi. Sonra bir yetkili 'İsrail'e dava açmayacağız, ama özel tarafların dava açmasını önlemeyi garanti edemeyiz' dedi. Tüm bunlar İsrail'de 'anlaşmadan kaçma' şeklinde algılandı. Bunlar İsrail parlamentosunda şüphecilik yarattı ve sonuçta bu formül oylamaya bile sunulmadı.

  TÜRKİYE'NİN TEPKİSİ SAVAŞ İLANI GİBİYDİ

  Palmer raporu nereden sızdı gerçekten bilmiyorum. Rapor sızdırılınca Türkiye'nin tepkisi adeta bir savaş ilanı gibiydi.

  TÜRKİYE'YE MESAJ

  Biz Türkiye'yle güçlü bağlar kurmak istiyoruz. Tüm koşullara rağmen ilişkilere güveniyoruz.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir