Euro
15.1187
-0.17%
Dolar
13.3634
-0.10%
Altın
790.3200
0.04%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
554.511
-2.73%
8ºC
İstanbul
Çok bulutlu 8 C

  İsrail Tevrat'ın bir hükmünü değiştirdi

  İsrail Şeriat Mahkemesi tarihi bir karar aldı ve Tevrat'ın bir hükmünü değiştirdi..
  • 06.11.2012 - 09:01
  İsrail Tevrat'ın bir hükmünü değiştirdi

  İsrail Tevrat ın bir hükmünü değiştirdi #1

  Mahkeme, Tevrat'ta yer alan ve yüzyıllardır uygulanan Hz. Harun'un soyundan geldiklerine inanılan 'kohen'lerin, anne ve babası Yahudi olmayan biriyle evlenemeyeceği yönündeki hükme rağmen, bir 'kohen'in babası Yahudi olmayan bir kadınla evliliğini 8 yıl sonra onayladı.

  İSRAİL ŞERİAT MAHKEMESİ BAŞVURUYU KABUL ETTİ

  Annesi Yahudi, babası Yahudi olmayan Rusya göçmeni Irena Plotnikov'un, Harun Peygamber soyundan geldiği için 'kohen' soyadını taşıyan Shmuel Kohen ile
  evlenme izni almak için 2004'te yaptığı başvuru, İsrail Şeriat Mahkemesi tarafından kabul edildi.

  Plotnikov-Kohen çiftine evlenme izni verilmesiyle ilk kez bir 'kohen'le anne ve babası Yahudi olmayan biri evlenmiş olacak. Mahkeme Başkanı Sefarad Haham Shlomo Amar kamuoyuna yaptığı açıklamada, mahkemenin çiftlerin özel durumunu dikkate alarak evliliği onayladığını açıkladı.

  KARAR EMSAL TEŞKİL EDECEK

  Amar ayrıca, Şas Partisi'nin ruhani lideri Haham Ovadia Yosef'in de konu ile ilgili görüşlerine başvurulduğunu kaydetti. İsrail Şeriat Mahkemesi'nce alınan bu kararın, ilgili Tevrat hükmü gereği anne ve babası Yahudi olmayanlarla evlenemeyen 'kohen'ler için de emsal teşkil etmesi bekleniyor.

  KOHENLİK NEDİR?

  İbranice'de "kahin" anlamına gelen 'kohen'lik, Yahudilikte oldukça önemli bir unvan. Yahudilik inancına göre 'kohen' soyadını taşıyan kişiler, baba tarafından Hz. Musa'nın kardeşi Hz. Harun'un soyundan geliyor. Ayrıca 'kohen'lerin, Yahudiliğin en mukaddes mekanlarından Kutsal Tapınak "Bet Amikdaş"ta görev yapan hahamların soyundan geldiklerine inanılıyor.

  'Kohen'ler diğer Yahudilerden farklı olarak, dullar ile anne ve babası Yahudi olmayanlarla evlenemiyor. Kitab-ı Mukaddes'in konuyla ilgili pasajında,"Kohenler fahişeler, kirletilmiş kadınlar, dul kadınların yanısıra anne ve babası Yahudi olmayanlarla da evlenemez" ifadeleri yer alıyor.


  Görüş Bildir