Euro
9.6795
0.76%
Dolar
8.0742
0.84%
Altın
458.33
0.89%
Borsa
1.41
0.19%
Bitcoin
499.548
-1.63%
10ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 10 C
  İsrail Türkiye'den özel üs talep edecek iddiası

  İsrail Türkiye'den özel üs talep edecek iddiası

  İngiliz gazetesi, İsrail'in Türkiye'den Akıncı Hava Üssü'nü isteyeceğini ileri sürdü..
  • 22.04.2013 - 14:04

  İsrail Türkiye den özel üs talep edecek iddiası #1

  Mavi Marmara saldırısı nedeniyle Türkiye'den özür dileyen İsrail'in, İran'ın nükleer programına karşı Ankara'dan Akıncı Hava Üssü'nün kullanımını isteyeceği iddia edildi. İngiltere'de basılan The Sunday Times gazetesinin haberine göre, tazminat görüşmeleri için dün Türkiye'ye gelen İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Yaakov Amidror, yarın Ankara'daki temasları sırasında bu konuyu gündeme getirecek.

  HAVA SAHAMIZI DA İSRAİL JETLERİNE AÇMAMIZI İSTEYECEKLER

  Habere göre Amidror, Akıncı Hava Üssü ve eğitim tesislerinin kullanımının yanı sıra Türk hava sahasının İsrail uçaklarına açılmasını da talep edecek. İsrail karşılığında Ankara'ya gelişmiş füze ve istihbarat teknolojisi sistemi vermeyi teklif edecek. İsrail savunma şirketi Elop tarafından geliştirilen söz konusu sistem içinde, anti balistik füzeler ve gece-gündüz fark etmeksizin her türlü hava koşulunda çalışan üst düzey bir gözetleme teknolojisi de yer alıyor. Gazeteye göre Amidror'un teklifleri arasında Elta şirketinin geliştirdiği bir elektronik savaş sistemi de bulunacak.

  96'DA YAPILAN ANLAŞMA ÇERÇEVESİNDE YAPILACAK

  İsrail'in Akıncı Hava Üssü hakkındaki talebini, 1996 yılında yapılan bir anlaşmanın tekrar yürürlüğe konulması çerçevesinde yapacağı belirtiliyor. Türkiye ve İsrail arasında 1996'da yapılan söz konusu anlaşma, İsrail hava kuvvetlerinin Türk hava sahası içerisinde eğitim alabilmesine ve Akıncı Hava Üssü'nü kullanabilmesine izin veriyordu. Karşılığında Türk pilotları da İsrail'in Negev çölündeki tesislerinde eğitim almışlardı.

  ''İRAN'A BASKIYI ARTIRIR''

  Gazeteye konuşan bir İsrailli savunma yetkilisi, Türkiye ve İsrail'in İran'ın nükleer programı ve Suriye'deki iç savaş konusunda ortak endişeleri paylaştığını belirterek, bir uzlaşma sağlanabileceğini söyledi. Gazete, Akıncı Üssü'nde konuşlanmasının "İsrail'e bölgedeki stratejik varlığını ve İran'a baskıyı artırma fırsatı vereceği" yorumunda bulundu.

  DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, AA muhabirinin konuya ilişkin sorusuna verdiği cevapta, "Bu haberlerin gerçekle hiçbir alakası yoktur" ifadesini kullandı.

  İsrail Türkiye den özel üs talep edecek iddiası #2

  1950'DE ABD'YE TAHSİS EDİLMİŞTİ

  Eski adı Mürted Hava Üssü olan Akıncı Hava Üssü, Ankara'nın Kazan ilçesi yakınında yer alıyor. 1'inci Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı bünyesindeki bu hava üssünde 4'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı bulunuyor. Üssün yanıbaşında TUSAŞ-TAİ'ın uçak imalat ve bakım merkezi bulunuyor. Burada F-16/C ve D uçakları üretiliyor. Akıncı, 1950'de ABD'ye tahsis edilmişti. 1965'te, ABD'nin 1964-67 arasında Avrupa'daki nükleer bombaların bakımından sorumlu olan 7393. Mühimmat Destek Filosu, bu üsse yerleşmişti. 1995'te Soğuk Savaş'ın sona ermesinden dolayı ABD'nin Avrupa Hava Kuvvetleri Komutanlığı bazı askeri üslerin kapanacağını açıkladı. 1996'da, üss, Türk Hava Kuvvetleri'ne devredildi. Üste depolandığı iddia edilen 20 adet nükleer bombanın, İncirlik'e taşındığı belirtiliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir