Euro
10.1764
0.15%
Dolar
8.6721
0.09%
Altın
492.05
0.09%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
371.210
-9.35%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  İsrail'e 10 milyon TL'lik tazminat davası

  Mavi Marmara baskınında hayatını kaybedenlerin yakınları, İsrail’e 10 milyon TL’lik dava açtı.
  • 05.10.2012 - 12:37
  İsrail'e 10 milyon TL'lik tazminat davası

  İsrail e 10 milyon TL lik tazminat davası #1

  İsrail’in Mavi Marmara gemisine düzenlediği ve 9 Türk’ün öldüğü baskınla ilgili 40 kişi İsrail’e tazminat davası açtı. Baskınla ilgili ilk olarak ceza davası açıldı. İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Aluf Gabiel Ashkenazi’nin de sanıkları arasında olduğu ceza davası İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Ceza davasının ardından, baskında gemide bulunanlar maddi ve manevi tazminat davası açtı.

  DAVA 6 KASIM'DA BAŞLAYACAK

  İsrailli sorumluların cezalandırılması için hukuki çalışmalar başlatan avukatlar bugün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde basın açıklaması düzenledi. Saldırıda yakınlarını yitiren ve mağdur olanların yakınları da adliye binasına geldi. Basın açıklamasını yapan avukat Uğur Yıldırım, “Saldırı günü Türkiye’de başlatılan ceza soruşturması 28.05.2012 tarihi itibari ile tamamlanarak İsrailli sorumluların bazıları hakkında İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştır. Davanın ilk duruşması 6 Kasım’da başlayacaktır" diyerek Mavi Marmara ve diğer gemilerde mağdur olanların maddi-manevi zararlarının giderilmesi için tazminat davalarının açıldığını ifade etti. Sadece özür ve tazminatla İsrail’in meseleyi kapatamayacağı, zarar görenler için tazminat ödeyerek suçluların cezalandırılması gerektiğini söyledi.

  "İSTENEN RAKAM 10 MİLYON TL"

  Yıldırım, Birleşmiş Milletler(BM) tarafından da suçların tespit edildiğini ve suçluların cezalandırılması gerektiğini ifade ederek, “ Bugün İstanbul ve Kayseri’den toplam 40 kişilik bir grup dava açmıştır. 40 kişinin davalarında toplam istenen rakam 10 milyon TL" dedi. Süreç içersinde diğer mağdurların da dava açacağını bildiren Yıldırım, ilk etapta dava açanlar arasında saldırıda hayatını kaybeden Furkan Doğan, Cevdet Kılıçlar, Necdet Yıldırım’ın yakınları ile olayda yaralananlar vatandaşlar ve bazı gazetecilerin bulunduğunu bildirdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir