Dolar
8.3456
0.6913%
Euro
9.671
-0.1022%
Altın
1879.06
0.599%
Borsa
1112.37
-1.2972%
G. Altın
504.287
1.3878%
Bitcoin
113901.14
1.1374%
14ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 14 C
  İstanbul Erkek Lisesi’nden Noel yasağı açıklaması

  İstanbul Erkek Lisesi’nden Noel yasağı açıklaması

  Lise, okulda Noel'in yasaklandığına dair iddiaları provokasyon olarak nitelendirdi. Fatih'in inanç özgürlüğü fermanını hatırlattı.
  • Haber Merkezi
  • 19.12.2016 - 10:42

  istanbul erkek

  Alman basınında yer alan haberlere göre okul yönetiminin Alman Bölüm Başkanlığına bir elektronik posta gönderdiği, öğretmenlerden "derslerde Noel adetleri ve Hıristiyan yortusu üzerine paylaşımlarda bulunulmaması, konu olarak işlenmemesi ve Noel şarkıları söylenmemesi” istendiği iddia edildi.

  Okul yönetimi iddiaları Türkçe ve Almanca bir metinle yalanlarken, "1000 yıllık bir tarihe sahip milletimizin farklı inanç ve düşüncelere gösterdiği saygı, hem Avrupa hem de tüm dünya tarafından kabul edilmekte, İstanbul’u fetheden komutanın İstanbul Rumlarına karşı yayımladığı özgürlük ve inanç hürriyeti fermanı hala tarihteki parıltılı yerini korumaktadır" ifadeleri dikkat çekti.

  İşte okuldan yapılan açıklama:

  ÖĞRENCİLERİN ŞİKAYETİ ÜZERİNE TOPLANTI YAPILDI

  "Son haftalarda yoğunlaşmak kaydıyla Alman öğretmenlerin derslerde -müfredatta öngörülmeyen bir biçimde- Noel ve Hıristiyanlık ile ilgili metinleri işlerken dışardan bakıldığında manipülasyona yol açacak söylemlere girildiğine ve öğrencilerin sorularına öğretmenler tarafından cevap verilmediğine dair bilgiler tarafımıza ulaşınca, okul idaremiz zaman kaybetmeden Alman Bölüm Başkanlığıyla bir toplantı düzenleyip bilgi istemiş, ayrıca bu tür söylentilere mahal verilmemesi, iki ülke arasındaki dikkate değer eğitim işbirliklerinin bozulmasına yol açabileceği belirtilerek, konuya hassasiyet gösterilmesi gerektiği önemle hatırlatılmıştır.

  KORO İDDİASINA CEVAP

  İstanbul Almanya Başkonsolosluğunun düzenlediği Noel konseri; ilk kez İlahiyat kökenli Alman Eski Bölüm Başkanı Michael Schopp zamanında başlatılmış, gönüllü olan Alman Lisesi, Avusturya Lisesi ve İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinden oluşan bir koroyla son 7-8 yıldır konsoloslukta kutlanılmaktadır.

  ALMAN BÖLÜM BAŞKANI LAİK EĞİTİMDEN YANA OLDUĞUNU SÖYLEDİ

  Günümüzdeki Alman Bölüm Başkanının da dini içerikli olan bu konseri desteklemediğini ve laik bir eğitimden yana olduğunu belirttiği idari toplantımızda “istekli her öğrencinin velisinin izniyle konsere katılabileceği açık bir şekilde belirtilmiş, MEB mevzuatınca alınacak izin ve saatler içerisinde etkinliğin yapılabileceği net bir dille ifade edilmiştir.”

  ALMAN ÖĞRETMENLER İPTAL ETTİ

  Ancak ilgili konser sorumlu Alman öğretmenler tarafından sebebi tarafımızca da anlaşılamayan bir gerekçeyle iptal edilmiştir. Okul yönetiminin yasağı veya engellemesinin söz konusu olmadığı, etkinliğin okul dışında akşam saatinde planlanmış olmasıyla da anlaşılmaktadır.

  FATİH'İN İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ FERMANI HATIRLATMASI

  1000 yıllık bir tarihe sahip milletimizin farklı inanç ve düşüncelere gösterdiği saygı, hem Avrupa hem de tüm dünya tarafından kabul edilmekte, İstanbul’u fetheden komutanın İstanbul Rumlarına karşı yayımladığı özgürlük ve inanç hürriyeti fermanı hala tarihteki parıltılı yerini korumaktadır.

  İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLAYAN HİÇBİR YASAKLAMA SÖZ KONUSU DEĞİL

  Okul içerisinde Alman ve Türk öğretmenlerin, tüm öğrenci ve personelimizin en doğal hakkı olan inanç özgürlüğünü kısıtlayan hiçbir yasaklama söz konusu değildir ve olamaz.

  PROVOKASYON YAPILIYOR

  Alman Bölüm Başkanı ile yapılan toplantıdan sadece saatler sonra Almanya basını tarafından aranan okulumuz, olayları büyük bir hassasiyetle takip etmektedir. Yaratılan bu provokasyonların kime hizmet ettiği sorgulanmalıdır. Türk-Alman ilişkilerine hizmet etmediği ise aşikârdır. İlgili kamuoyuna saygılarımızla ilan olunur."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir