Petrol
84.97
2.55%
Euro
17.7
-0.19%
Dolar
18.4314
-0.24%
Altın
967.78
0.50%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
356.690
-0.06%
22ºC
İstanbul
Yağmur 22 C

  İstanbul Valisi'nden dayakçı polis açıklaması

  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, dayakçı polisler ile ilgili: "Memurlarla ilgili tavizsiz bir duruşumuz var" dedi.
  • 20.06.2012 - 17:23
  İstanbul Valisi'nden dayakçı polis açıklaması

  İstanbul Valisi nden dayakçı polis açıklaması #1

  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Fatih'te dün gece bir vatandaş ile emniyet görevlileri arasında çıkan tartışma sonucu vatandaşa aşırı güç uygulanmasına ilişkin, ''Haddi aşan, aşırı şiddete vatandaşımızı maruz bırakan ve elindeki güç kullanma yetkisini aşırı bir şekilde uygulamış olan memurlarla ilgili tavizsiz bir duruşumuz var'' dedi.

  GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI

  Tüketici Ürünleri Forumu Küresel Zirvesi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mutlu, dün gece herkesin üzüldüğü bir olay yaşandığını belirtti. Mutlu, ilk etapta kimlik kontrolüyle başlayan ve tartışmayla büyüyen olaylar sırasında emniyet görevlilerinin bir vatandaşı kontrol etmek için uyguladıkları aşırı gücün görüntülerinin ortaya çıktığını hatırlattı.

  Emniyet teşkilatının, 40 bin personeliyle, canıyla, kanıyla İstanbul'a hizmet etmek ve bu sırada hukuk içerisinde güvenlik hizmetlerini verebilmek için gayret sarf ettiğini kaydeden Mutlu, gösterdikleri bu gayretten dolayı emniyet teşkilatına teşekkür etti.

  "AÇIĞA ALMA İŞLEMİNİ TAMAMLADIK"

  Vali Mutlu, ''Ama maalesef bu olayda olduğu gibi, haddi aşan, aşırı şiddete vatandaşımızı maruz bırakan ve elindeki güç kullanma yetkisini aşırı bir şekilde uygulamış olan memurlarla ilgili de tavizsiz bir duruşumuz var. Derhal bununla ilgili disiplin soruşturmasını başlattık ve ilk belirlemiş olduğumuz olaya karışan, bu olayda ilgili vatandaşımızı darp eden, yetkilerini aşırı kullanan, şiddet tatbik eden personellerle ilgili de 5 açığa alma işlemini yaptık. Bunlarla ilgili soruşturmalarımızı tamamlayacağız'' diye konuştu.

  Çok ender de olsa, bir kez de olsa böyle üzücü bir olayı kabul etmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Mutlu, emniyet teşkilatının genel duruşunun İstanbulluların güvenliğini ve huzurunu sağlamak şeklinde olduğunu, görevin bu şekilde ifrada kaçarak yapılmasına hiçbir şekilde tavizleri olmadığını vurguladı.

  Mutlu, ''Bu konuda idare olarak, emniyet olarak duruşumuz çok net. Haklarında yapılacak disiplin soruşturması sonucunda hangi ceza bununla ilgili olarak gerekiyorsa, yasalar çerçevesinde bunu da tatbik edeceğiz'' dedi.


  Görüş Bildir