Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
363.715
0.53%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  İstanbul'da Mısır için yürüyüş

  İstanbul'da farklı gruplardan oluşan yüzlerce kişi Mısır İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplandı.
  • 04.07.2013 - 04:17
  İstanbul'da Mısır için yürüyüş

  İstanbul da Mısır için yürüyüş #1

  AK Parti İstanbul Gençlik Kolları ile bazı sivil toplum kuruluşlarına üye bir grup, Mısır'da ordunun yönetime el koymasını protesto ederek, Muhammed Mursi'ye destek gösterisi yaptı. 

  "DİK DUR EĞİLME"

  Beşiktaş'taki Mısır'ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan gruptakiler, Türk bayrakları ve Mursi'nin fotoğraflarını taşıdı. 

  "İstanbul'dan Mursi'ye bin selam", "Zalimlere karşı direneceğiz" ve "Dik dur eğilme, bu ümmet seninle" sloganları atan gruptakiler, zaman zaman tekbir getirdi. 

  "HALKIN İRADESİ ÜZERİNE BİR İRADE TANIMIYORUZ"

  AK Parti İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Gıyaseddin Gergin, burada yaptığı açıklamada, bugün dünyanın gözü önünde adeta canlı yayında bir darbeye şahitlik edildiğini söyledi. 

  Gergin, "Mısır halkının iradesinin üstünde bir güç kabul etmiyoruz. Bu sürecin henüz bitmediğini ve sürecin Mısır halkı lehine sonuçlanacağını umuyoruz. Seçimle gelen yönetimler, yine seçimle gider. Siyasi duruşumuzda vicdanı merkeze alan bizler, bu senaryoya karşı Mısır halkının ve onun liderinin yanındayız" diye konuştu.

  "İSRAİL ÇOK MEMNUN GÖRÜNÜYOR"

  İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım da Mısır'da halkın iradesine karşı bir darbe girişimi yaşandığını belirterek, Mısır'ın bütün şehirlerinde bu darbe girişimine karşı halkın güçlü bir iradesinin söz konusu olduğu yönünde haberler aldıklarını kaydetti. 

  Yıldırım, "İsrail bundan çok memnun görünüyor ama bu darbe girişiminin sonucunda Mursi bu girişimi atlatırsa çok daha güçlü olacak ve eğer gerçekten Mursi'ye bir zarar verilirse, gördüğümüz kadarıyla da halk harekete geçecek ve birçok yerde de İsrail karşıtlığı artmış olacak" diye konuştu. 

  Özellikle İslam dünyasında son dönemlerdeki bağımsızlık hareketlerine karşı şu anda Türkiye de dahil birçok yerde eylemler gerçekleştirildiğini söyleyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Bu eylemlerin arka planına baktığınız zaman ne yazık ki ilk planda İsrail'i görüyorsunuz. Mısır'da da İsrail'in daralan o yapısına karşı şu anda isimleri de bilinen İsrail dostlarının Mısır içerisindeki para dağıtmaları, halkı organize etmeleri, medyayı kullanmaları sonucunda bir darbe girişimiyle karşı karşıyayız."

  "GEZİ PARKI DA BENZERİDİR"

  Özgür-Der Yönetim Kurulu Üyesi Hamza Türkmen de halkın iradesine karşı sürekli bir komplonun söz konusu olduğunu vurgulayarak, "Bu sadece Mısır'da olmadı. Taksim Gezi Parkı olayı da benzerdir. Neticede halkın iradesine, çevreye karşı vesayet sisteminin bir direnişidir bu" diye konuştu. 

  Gruptakiler, açıklamaların ardından dağıldı. 


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir