Petrol
112.28
0.10%
Euro
17.3471
-0.23%
Dolar
16.6112
-0.16%
Altın
970.95
-0.21%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
339.097
-1.16%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  İstanbul’un suç profili çıkarıldı - Galeri

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Suç Analiz Bürosu, kentte suçların yoğun olarak işlendiği saat, gün ve ayları belirledi.
  • 19.02.2012 - 06:10
  İstanbul’un suç profili çıkarıldı - Galeri

  İstanbul’un suç profili çıkarıldı - Galeri #1

  İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın talimatıyla kurulan Suç Analiz Bürosu, İstanbul'un suç haritasını çıkardı. Polise rehber olması ve suçla mücadelede bilimsel yöntem kullanılması için hazırlanan, 2 bin 500'den fazla suç haritasında kentin suç profili sokak sokak oluşturuldu. Polis, haritaya yansıyan bilgiler ışığında önleyici tedbirler alacak.

  İSTATİSTİK GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN!..

  İstanbul'da suçun ne zaman ve nerede işlendiğini göstermeyi amaçlayan İstanbul Suç Haritası Projesi (İSHAP) kapsamında İstanbul Emniyeti'nde 2 bin 500 harita hazırlandı. Emniyet müdürlükleri bünyesindeki internet bağlantısına aktarılan haritalara tüm polis birimleri erişebiliyor. Suçun işlendiği mahalle, cadde ve sokakların suç oranlarına ilişkin olarak net veriler içeren çalışma, Önleyici Hizmetler ve Güven Timleri'ne yol gösterecek. Asıl amaç da suçların önüne işlenmeden, önleyici tedbirlerle geçebilmek. Polisin suça etkin ve hızlı müdahalesi için hazırlanan haritayla polisin sokağa daha fazla hâkim olması sağlanacak.

  HARİTA GÜNCELLENİYOR

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdür Yardımcısı Ahmet Sürel, kendisine bağlı olarak kurulan büronun hazırladığı suç haritalarının bir röntgen olduğunu belirterek, önce hastalığı teşhis ettiklerini ve suç yoğunluğundaki değişimleri tespit ettikten sonra önleyici birimlere personel ve teknolojik destek sağladıklarını söyledi.

  Yeni kurulan büronun amiri Dr. Bahadır Şahin de, hazırladıkları program sayesinde İstanbul'da işlenen suçların harita verilerine geçtiğini belirterek, "İSHAP, suçlular nerede, nasıl suç işlerlerse işlesinler, oraya adeta projektörleri yansıtıp suç önlemede yeni bir çığır açmaktadır" dedi. Yetkililer, haritanın sürekli olarak güncellendiğini de belirtti.

  HIRSIZLIK AY SONU DURUYOR

  Adı gizlenen bir ilçede evden yapılan hırsızlıklar üzerinde, 2 yıllık istatistikler dikkate alınarak bir çalışma yapıldı. Buna göre; Mart-Ocak ile Nisan-Mayıs aylarında hırsızlık artıyor. Hırsızlık en çok 24.00-06.00 saatleri arasında oluyor. Salı, perşembe ve cuma günleri evlerden hırsızlık artıyor. Gelişmiş mahallelerde hırsızlık daha çok. Ayın ilk haftasında ve son bölümünde hırsızlık artış gösteriyor. Evden hırsızlıklarda genel olarak ayın sonuna doğru bir azalma oluyor. Cumartesi ve pazar günleri daha çok evde vakit geçirme olasılığı hırsızlığı azaltıyor. Evden hırsızlık 12.00-18.00 saatleri arasında artış gösteriyor.

  OCAK VE EYLÜL'DE ARTIYOR

  Kapkaç vakalarında hafta sonu belirgin bir artış var. Pazar ve pazartesi günleri suçun işlenme oranı artıyor. Kapkaç olaylarının büyük bölümü istatistiklere göre 12.00-24.00 saatleri arasında meydana geliyor. Sonbaharda artış görülen kapkaç vakaları ocak ayında zirve yapıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir