Dolar
7.2406
-1.3233%
Euro
8.5431
-0.8426%
Altın
1992.03
-1.7528%
Borsa
1100.61
2.3328%
G. Altın
463.525
-3.1192%
Bitcoin
84818.58
-2.619%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C
  İşte Fransız savcının açıkladığı zanlı: Ömer

  İşte Fransız savcının açıkladığı zanlı: Ömer

  Fransız savcının 1 numara olarak açıkladığı zanlı: ÖMER..
  • 22.01.2013 - 06:04
  İşte Fransız savcının açıkladığı zanlı: Ömer

  İşte Fransız savcının açıkladığı zanlı: Ömer #1Paris Cumhuriyet Savcısı François Molins, Kürdistan Enformasyon Merkezi'nde 3 kadın PKK'lının öldürülmesiyle ilgili "1 numaralı" şüphelinin Ömer Güney olduğunu açıkladı.

  SAKİNE'Yİ EN SON GÖREN KİŞİ

  Savcının açıklamasına göre Ömer Güney PKK'lı Sakine Cansız ile en son görüşen kişi. 2 yıldır PKK üyesi olarak bilinen Ömer Güney, kamera kayıtlarına göre cinayetin işlendiği binaya Sakine Cansız ile birlikte geldi. Sadece 20 dakika sonra otoparka geri dönerek 12 dakika sonra da binaya yeniden girdi. Dönüşte elinde taşıdığı bir çanta dikkat çekerken kapıdaki şifreyi de kodlamadan içeri girdi. Fransız savcısının 1 numaralı şüpheli olarak açıkladığı Ömer Güney'in fotoğrafına ise Hürriyet'ten Arzu Çakır Morin ile Çetin Aydın ulaştı.

  Öldürülen kadın PKK'lılardan birinin yakınlarının aramasıyla olaydan haberdar olduklarını açıklayan Savcı Molins, olayın ayrıntıları hakkında şunları söyledi;

  SANİYE SANİYE CİNAYET

  Ömer Güney 45 dakika kadar binada kaldı. Saat 12.56'da çıkarken de başını kapüşon ile kapatmıştı. Katliam büyük ihtimalle 12.43 ile 13.21 saatleri arasında işlendi. Bu saatler de Ömer Güney'in binaya girdiği saatlerle çakışıyor. Üstelik polisin cinayet aletini taşıdığını düşündüğü çanta Güney'in arabasının torpido gözünden çıktı ve üzerinde barut izleri tespit edildi. Bütün bu unsurlar birleştiğinde Güney'in cinayeti tek başına ya da işbirlikçileri ile birlikte işlediği tezini güçlendiriyor.

  4'ÜNCÜ BARDAK

  Dairede çatışma izi yok. Tek silahtan ateş ediliyor. 7.65 mm. Tek şarjörden mi yoksa birden fazla şarjörü olan bir otomatik silahtan mı çıktığını söylemek henüz olanaklı değil. Mutfakta 4'üncü bardak vardı. 4'üncü kişiyi aradık. Ve bardaktaki izlerden bu kişinin Ömer Güney olduğunu tespit ettik. Sakine Cansız'ın şoförü ve PKK tarafından Cansız'a Paris'te eşlik etmesi için belirlenen kişi olduğunu tespit ettik. Cansız'ın PKK içindeki hiyerarşik pozisyonu göz önüne alınarak örgüt bu kişiyi görevli olarak belirlemiş. Güney önce bize Cansız'ın yakını olarak geldi. Neden hemen cinayetin ardından gelmediğini can güvenliği endişesiyle açıkladı. Görevini "ayrıcalıklı" olarak tanımladı. 8 Ocak'ta, bir bankadan 1000 Euro çektiğini tespit ettik. Yoksul olduğu söylenen birinin üzerinde 930 Euro vardı. Bunun nereden geldiğini hâlâ bilmiyoruz. Cinayeti kabul etmedi. Bulunan DNA izi Ömer Güney'e ait değildi. Ama bu, Güney'in ateş etmediği anlamına gelmez. Cinayeti tek kişli mi işledi? Henüz bilmiyoruz. Biz sadece şüphelerimizin sabit olduğu kişiyi açıklıyoruz.

  "KOMPLO KURBANIYIM"

  Güney'in yöneltilen tüm iddiaları reddettiği ve "kendisine yönelik bir komploya kurban gittiğini, video görüntülerinin manipüle edildiğini, çantasına silahın da başkası tarafından konulduğunu" söylediği öğrenildi. Ancak polis önce binaya ikinci kez girdiğini açıklamayan, ardından "Binaya en fazla 5 dakikalığına Cansız'ın verdiği meyve suyu ve şekerleri almak için geri döndüğünü" söyleyen Güney'in görüntülerde 45 dakika içeride kaldığı tespit edildi.

  CENAZE TÖRENİNE KATILMIŞ

  İddiaya göre Güney, 15 Ocak'ta oturduğu mahallede düzenlenen cenaze ve taziye törenine katıldı. Fransa Kürt Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Ülker de bu konuyla ilgili, "Olabilir, mümkündür. Bana da gördüklerini söylediler. Bazıları benzettiğini, bazıları da gördüğünü söyledi. Katılmıştır" dedi.

  5 YAŞINDAN BERİ FRANSA'DA

  Amca Zekai Güney, Ömer Güney'in 5 yaşından bu yana Fransa'da ailesiyle birlikte yaşadığını ve havalimanında güvenlik görevlisi olarak çalıştığını söyledi. Amca Güney, "Yeğenim rahatsız, beyninde tümör var. Bir saat önce ne yediğini sorarsanız hatırlayamaz. Hastane raporları var" diye konuştu. Ömer Güney'in, halasının kızı ile 4-5 yıl önce evlilik yaptığı ve bir süre Almanya'da yaşadığı belirtildi.

  Öte yandan dün CNN Türk ekranlarına telefonla bağlanan Ömer Güney'in amcası Zekai Güney, canlı yayına bağlanarak Ahmet Hakan'ın ve konukların sorularını yanıtladı.

  "TERÖRLE İŞİMİZ OLMAZ"

  Amca Güney, ailelerinin ve yeğeninin terörle işinin olamayacağını belirterek, bu sebeple yeğeni ve ailesinin Türk makamlarınca güvence altına alınmasını istedi.

  İşte Fransız savcının açıkladığı zanlı: Ömer #2

  Görüş Bildir