Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
323.880
-0.70%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C
  İşte o madendeki yaşam odaları

  İşte o madendeki yaşam odaları

  Soma'daki maden faciasının ardından, maden şirketinin kapattığı yaşam odalarının fotoğrafları ortaya çıktı.
  • 16.05.2014 - 14:55

  İşte o madendeki yaşam odaları #1

  Türkiye, Soma'da meydana gelen maden faciasının yaralarını sarmaya devam ederken, patlamanın meydana geldiği şirketin sahibi basın toplantısı düzenledi. Şirketin sahibi Gürkan bu toplantıda basın mensuplarına maden ocağının yaşam odalarına ait fotoğrafları dağıttı. 

  İŞTE O MADENİN YAŞAM ODALARI

  YAŞAM ODALARI KAPALI ÇIKTI

  Gürkan, yaşam odaları ile ilgili sorular karşısında zor anlar yaşadı. Alp Gürkan, madenin Türkiye Kömür İşletmeleri'nden satın alındığından sonra kapatıldığı ancak yeni yaşam odaları hazırlandığını söyledi.

  İşte o madendeki yaşam odaları #2

  YETERSİZ YAŞAM ODALARI

  Yeni yaşam odaları hazırlanana kadar diğer yaşam odaları kapalı olduğu için yaşanan kaza sonrası işçiler bu yaşam odalarına sığınamadı. 

  Sığınma ve yaşam odası olarak adlandırılan odaların içinde damacana su ve klima bulunması dikkat çekerken, dünyadaki diğer örnekleri ile kıyaslandığında Soma Holding'in yaşam odalarının bakımsız ve yetersiz olduğu görüldü.

  İşte o madendeki yaşam odaları #3

  DÜNYADAKİ YAŞAM ODALARINDAN BİR ÖRNEK

  Yalnızca Pakistan ve Afganistan gibi ülkelerdeki ocaklarda olmayan yaşam odaları yasal olarak Türkiye'de de zorunlu değil. Ancak söz konusu odalar bir maden ocağı için hayati önem taşıyor. Avrupa'nın en büyük kömür üreticisi olan Almanya'da yaşam odaları son teknoloji ile yapılmış ve işçilerin uzun süre içeride yaşayabilmelerini sağlayacak seviyeye ulaşmış durumda.

  GAZETECİLER ISRARLA SORMUŞTU

  Basın toplantısında gazeteciler firma yetkililerine ısrarla yaşam odalarını sormuş, ancak bir türlü kesin ve net bir cevap alamamıştı. Yine aynı şirket yöneticileri, kesinlikle ihmal olmadığının da altını çizmişti. 

  İşte o madendeki yaşam odaları #4

  İşte o madendeki yaşam odaları #5

  İşte o madendeki yaşam odaları #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir