Petrol
97.23
-0.94%
Euro
18.4134
0.07%
Dolar
17.9534
0.12%
Altın
1.035
-0.35%
Borsa
2864
0.00%
Bitcoin
446.912
1.28%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C
  İsyan vantilatörden: 13 ölü

  İsyan vantilatörden: 13 ölü

  13 cana mal olan isyanın nedeni belli oldu: Yatak, sıcak ve vantilatör kavgası.
  • 18.06.2012 - 04:38

  İsyan vantilatörden: 13 ölü #1

  İki gruba ayrılan ve daha önce de kavga eden tutuklu ve hükümlüler yatakları ateşe verdi, koğuş kapısını ranzalarla tıkadı. İtfaiye, polisin yardımıyla alevlerin diğer koğuşlara sıçramasını güçlükle önledi.

  İŞTE İLK GÖRÜNTÜLER!..

  Hürriyet'te yer alan habere göre; Şanlıurfa E Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi'nin C-15 koğuşundaki isyanın yatacak yer yokluğu ve vantilatör kavgası yüzünden çıktığı anlaşıldı. Şanlıurfa E Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi'nin yoğunluk şikayeti üzerine birkaç yıl önce kapasitesi 264'ten 350'ye çıkarılmasına karşın, 1057 tutuklu ve hükümlünün kalması da tartışmalara neden oldu.

  'KİM SERİNLEYECEK' KAVGASI

  Hırsızlık, yaralama ve gasp gibi adli suçlardan tutuklu ve hükümlü 18 kişinin kaldığı, 12 kişi kapasiteli C-15 koğuşundaki facia, iddiaya göre, bunaltıcı sıcakta, vantilatörün hangi tarafını serinleteceği anlaşmazlığından çıktı. İki gruba ayrılan ve aralarında daha önce de kavga eden tutuklu ve hükümlüler önceki gece saat 22.45 sıralarında yeniden birbirlerine girdi, yatakları ateşe verdi. Kavga sırasında, görevlilerin müdahalesini engellemek için koğuş kapısının arkasına ranza ve diğer eşyalar yığıldı. Yangına müdahale etmeye giden görevliler içeriye giremeyince, itfaiye ve güvenlik güçlerinden yardım istendi. Gelen asker ve itfaiye erleri yaklaşık yarım saat içinde alevleri diğer koğuşlara sıçramadan kontrol altına aldı.

  CESETLER TANINMAYACAK HALDE

  Yatakların ve eşyaların neredeyse tamamen yandığı C-15 koğuşuna giren ekipler, burada kalan tutuklu ve hükümlülerden İmam Bakırtek, Mustafa Kemal Kılıç, Mehmet Arslantay, Hüseyin Kıskaç, Tamer Şimşek, Yunus Eşkili, İbrahim Halil Kaya, Mehmet Satış, Şükrü Üldez, Mehmet Emin Gerçek, Fuat Yıldız, Sinan Özalp ve Suphi Köksal'ın tanınmayacak haldeki yanmış cesetleriyle karşılaştı. Koğuşun alt kattaki tuvaletinde bulunan, vücutlarında yanıklar olan ve dumandan güçlükle soluk alan Cevat Yılmaz, Yusuf Aydemir, Vedat Taştan, Abit Aytekin, Mustafa Demir hemen ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Yaralı 5 kişiden 4'ü taburcu edildi.

  BAKANLAR ŞANLIURFA'DA

  Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa'ya geldi. Bakanların bakanların gelişi öncesi cezaevi çevresinde temizlik çalışması başlatıldı. Siyah minibüsle saat 08.00 sıralarında cezaevine giren Çelik ve Ergin incelemelerini sürdürürken, tutuklu ve hükümlüler koğuşlardan çeşitli slogan attı. Siyasi suçluların terör örgütü elebaşı lehine slogan atarken, bazı koğuşlardan ise "Susma sustukça sıra sana gelecek" sloganı yükseldi.

  15 GÜN AÇIK GÖRÜŞ İZNİ

  Bakanın açıklamasının ardından cezaevi önüne gelen Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yalçın, 15 gün süreli, açık görüşün başlatılacağını duyurdu. Açık görüşe öncelikli olarak, Şanlıurfa dışından gelen tutuklu ve hükümlü yakınlarından başlandı. Cezaevinin siyasi tutuklular koğuşunda bulunan ve 20 ay önce KCK soruşturması kapsamında tutuklanan BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın eşi, avukatları ve yakınları da cezaevine geldi. Avukatlardan Bekir Benek, olayın hizmet kusuru olduğunu, cezaevi kapasitesine ilişkin şikayetlerin bir çok kez gündeme gelmesine rağmen çözülmediğini söyledi.

  DAHA ÖNCE DE İSYAN ÇIKMIŞTI

  Kapasitesinin üzerinde tutuklu ve hükümlünün bulunduğu Şanlıurfa Cezaevi'nde, geçmiş yıllarda da zaman zaman isyan çıktı. Çoğunluğu siyasi tutukluların çıkardığı isyanlarda, tutuklu ve hükümlüler yatacak yer bulamadıklarından ve cezaevi koşullarından şikayet edip koğuşları ateşe vermişti. Hafif yaralanmalara yol açan isyanlar, güvenlik güçlerinin müdahalesi ile bastırıldı. 2010 Temmuz'unda ise PKK suçundan cezaevinde bulunan hükümlülerden Erkan Gümüştaş, kendisini ateşe vermişti. Gümüştaş, ağır yaralı olarak götürüldüğü hastanede kurtarılamamıştı.

  VALİ '18 KİŞİYE UYGUN DEĞİL' DEDİ

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Meksika'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Şanlıurfa Cezaevi'nde 13 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili inceleme başlatacağını söyledi. Şanlıurfa Valisi ile görüştüğünü belirten Erdoğan, şöyle konuştu: "Şanlıurfa Cezaevi'nde istenmeyen bir olayla, çıkarılan yangında 13 vatandaşımız öldü. Kendilerine rahmet diliyorum. Konuyla ilgili detay bilgiler, yapılacak teftişten sonra ortaya çıkacak. Bunu içinde ciddi bir teftişin yapılmasını istedik. Koğuşun 18 kişiye uygun olmadığına dair Vali Bey'in söylemi var. Bunların hepsinin incelenmesi Adalet bakanımızdan isteyeceğim."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir