Euro
10.322
-1.07%
Dolar
8.8165
-0.56%
Altın
496.15
-0.58%
Borsa
1.392
0.51%
Bitcoin
380.210
-1.95%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C
  İTÜ ilk güneş enerjili yerli otomobil üretti

  İTÜ ilk güneş enerjili yerli otomobil üretti

  İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından üretilen ve güneş enerjisiyle çalışan ilk aile arabası görücüye çıktı.
  • 24.08.2015 - 16:12

  İTÜ Güneş Arabası Ekibi'nin tasarlayıp ürettiği, Türkiye 'nin güneş enerjisi ile çalışan ilk aile arabası "Aruna"nın sponsorları, İTÜ'de bir araya geldi. İTÜ Rektör ü Prof. Dr. Mehmet Karaca 'nın ev sahipliğinde gerçekleşen davete; İstanbul Vali Yardımcısı Engin Durmaz, ana sponsorlardan Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Galatasaray Genel Sekreteri Fatih İşbecer ve diğer sponsor temsilcileri katıldı.

  5 LİRAYA 500 KM YOL GİDİLEBİLECEK

  Aruna; mitolojide güneşin doğuşunu temsil eden kızıllık olarak anılıyor. Aruna ile ortalama 70 kilometre hızla 5 liraya 500 kilometre yol gidilebilecek.

  İTÜ ilk güneş enerjili yerli otomobil üretti #1

  İŞ ADAMI SPONSOR OLDU

  Davete katılan İstanbul Vali Yardımcısı Engin Durmaz 'a ve sponsorlara teşekkür eden Rektör Karaca, "Çoğu İTÜ mezunu olan saygın iş adamlarının sponsorluğunda, İTÜ'nün vizyoner akademik kadrosunun liderliğinde, İTÜ öğrencilerinin elinden çıkan, Türkiye 'nin güneş enerjisiyle çalışan ilk aile arabası Aruna ile karşınızda olmaktan mutluyum. Bugün, "Aruna"ya verdiği desteklerden dolayı sponsorlarımıza teşekkür etmek üzere bir araya geldik. Üniversitemiz içinde de "Yeşil Kampüs" anlayışı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnsana ve doğaya saygı duyan bu anlayışı bilimsel altyapımız, teknolojik olanaklarımız ve güçlü akademik kadromuz ile sürdürüyoruz ve ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Yeşil enerji üzerine çalışan başka takımlarımız ve projelerimiz de var. Bu projelerle de sponsorlarımızın desteği ile yeni başarılar kazanacağımıza inanıyorum." dedi. Davete katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, "Bir İTÜ'lü olmanın gururunu yaşıyorum. Bizler elimizden geldiğince genç arkadaşlarımıza destek olacağız." dedi.

  İTÜ ilk güneş enerjili yerli otomobil üretti #2

  'EN ÇOK KUPAYA SAHİP EKİBİZ'

  İTÜ Güneş Arabası Ekibini temsilen konuşan Burak Oklar da "İTÜ demek bilim demek, teknoloji demek, teknik imkân ve 242 yıllık birikim demek. Geleceğin alternatif enerjisi ile çalışan araçlar üretmek, yerli otomobil üretimine destek vermek ve alternatif enerjinin günlük hayatta uygulanabilir olduğunu göstermek amacıyla bundan 11 yıl önce ilk arabamızı ürettik. En çok kupaya sahip güneş arabası ekibi olarak ilk hedefimiz, önümüzdeki günlerde çıkacağımız Türkiye turunu başarıyla tamamlamak." dedi. Konuşmaların ardından, Aruna ilk kez davetlilerin huzuruna çıktı.

  İTÜ ilk güneş enerjili yerli otomobil üretti #3

  25 KİŞİLİK EKİP ÜNİVERSİTENİN İMKANLARINI KULLANDI

  Üniversite öğrencilerinden oluşan ve 11 yılda yaptığı 7 arabayla 19 kupa kazanan İTÜ Güneş Arabası Ekibi, Türkiye 'nin güneş enerjisi ile çalışan, ilk 4 kişilik aile arabasını üretmenin gururunu yaşıyor. Aruna, yerli otomobil üretimine destek vermek ve alternatif enerjinin günlük hayatta uygulanabilir olduğunu göstermek amacıyla tasarlandı. İTÜ'nün çeşitli fakültelerinde okuyan 25 kişilik ekip, üniversitenin imkânlarını kullanarak ürettiği ilk aile arabası ile önce Türkiye turuna çıkacak ardından da ekim ayında gerçekleşecek "World Solar Challenge" yarışmasına katılmak üzere Avustralya 'ya gidecek.

  İTÜ ilk güneş enerjili yerli otomobil üretti #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir