Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
491.602
0.96%
3ºC
İstanbul
Hafif kar 3 C

  İzmir'de alternatif 30 Ağustos kutlaması

  CHP İzmir İl Başkanlığı 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'nda 'alternatif kutlama' yaptı.
  • 30.08.2012 - 15:24
  İzmir'de alternatif 30 Ağustos kutlaması

  İzmir de alternatif 30 Ağustos kutlaması #1

  Resmi bayramlara ve kurtuluş günlerine yeni düzenleme getiren kanunla siyasi partilerin çelenk törenlerinden çıkarılmasının ardından CHP İzmir İl Başkanlığı Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde resmi törenden bir saat sonra alternatif kutlama yaptı.

  Kutlamaya CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, bazı İzmir milletvekilleri ile ilçe belediye başkanları, partililer ve ellerinde bayraklar ve Atatürk posterleri olan çok sayıda İzmirli vatandaş katıldı. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve anıta çelenk konulmasının ardından konuşan CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, AKP'nin Türkiye'de demokrasiyi yok ettiğini belirterek, 'Dünyanın en güçlü ülkesi Türkiye maalesef şimdi yerlerde sürünüyor. Ama umutsuzluğa kapılmak yok. CHP'liler var. İzmirliler var. Anadolu var. Barış ve kardeşlik var. Umutsuzluğa yer yok. Biz bu ülkede kardeşçe barış içinde olmaya devam edeceğiz. İnadına cumhuriyet, demokrasi, barış ve Atatürk diyoruz' dedi.

  "BAYRAMLARI MEDYADA KUTLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

  Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise protokol kutlamalarında değişiklikler yapıldığını, kendisinin kutlamalara katıldığını ifade ederek, "Bunlar benim işim değil. Ne düşündüğümüz, kente ne yaptığımız, ulusumuza nasıl baktığımız hepinizin malumudur. Biz bayramları meydanlarda kutlamaya devam edeceğiz. Bayramlarımız Türkiye Cumhuriyeti varolduğu sürece coşkuyla kutlanacak. Biz şehitlerimize ve gazilerimize olan minnet borcumuzu ödemek için bayramlarda bir araya geliyoruz. Bugün CHP'lilerle birlikte 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutlamak için alanlardayız. Bu bayramların bizim kurtuluş ve egemenlik bilincimizi, onur kavgamızı bir kez daha anımsatmasını diliyorum. Bayramlarımızla gençlerimize çocuklarımıza bu bilinci vermemiz gerekiyor" diye konuştu.

  9 EYLÜL YÜRÜYÜŞÜNE DAVET

  Başkan Kocaoğlu, 26 Ağustos'ta başlayan mücadelenin 9 Eylül'de Kadifekale, İzmir Hükümet Konağı ve Sarıkışla'ya dikilen Türk bayraklarıyla son bulduğunu sözlerine ekleyerek, 'O zaman olduğu gibi 9 Eylül'de sabah 09.00'da Basmane'den Cumhuriyet Meydanı'na dek yürüyüş yapacağız. Türk milletinin bölünmez bütünlüğünü İzmir'den bir kez daha yüksek sesle haykıracağız. 9 Eylül yürüyüşüne tüm İzmirlileri davet ediyorum' dedi.


  Görüş Bildir