Petrol
110.91
0.84%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
485.525
2.47%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C

  İzmir'deki FETÖ operasyonunda 7 kişi tutuklandı

  İzmir merkezli 10 ilde düzenlenen FETÖ/PDY'ye yönelik operasyonda mahkemeye sevk edilen 9 kişiden 7'si tutuklandı.
  • AA
  • 09.07.2016 - 23:09
  İzmir'deki FETÖ operasyonunda 7 kişi tutuklandı

  polis

  Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosundan sorumlu İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato'nun "İzmir'deki askeri casusluk soruşturmasında çeşitli usulsüzlükler yapılarak sahte delil üretildiği" iddialarıyla ilgili, FETÖ/PDY'ye yönelik sürdürdüğü soruşturma kapsamında, talimat üzerine askeri inzibatlarca İstanbul'dan getirilen Binbaşı H.Ö. ile gözaltındaki Y.Ş, H.T, F.D, M.K.C, H.K, Ş.Y, R.A. ve emekli astsubay Z.D, savcılık işlemlerinin ardından "tutuklanmaları" talebiyle sevk edildikleri İzmir 3. Sulh Ceza Hakimliği'nde ifade verdi.

  İzmir 3. Sulh Ceza Hakimi Dilek Çeliktaş, ifadelerin tamamlanmasının ardından, Binbaşı H.Ö ile M.K.C, H.K, Y.Ş, H.T, Ş.Y ve F.D'nin tutuklanmasına karar verdi.

  Tutuklanan 7 kişi cezaevine gönderilirken, tutuksuz yargılanmalarına karar verilen R.A ve Z.D hakkında yurt dışı çıkış yasağı getirildi.Mahkeme hakimi, daha önce 5 muvazzaf asker hakkında çıkarttığı "yakalamaya yönelik gözaltı kararını", operasyon kapsamında aranan 16 kişi hakkında da verdi.

  OperasyonTerör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'ndan sorumlu İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato, "İzmir'deki askeri casusluk soruşturması"ndaki usulsüzlükler ile bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin inceleme ve elde edilen belgeler doğrultusunda "FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki yapılanması"na yönelik soruşturma başlatmış, aralarında Fetullah Gülen, gazeteci Tarık Toros ve FETÖ/PDY'nin üst düzey yöneticilerinin de yer aldığı 24 kişi hakkında gözaltı kararı vermiş, ikisi amiral 6 muvazzaf askerin de savcılığa getirilmesi için Genelkurmay Başkanlığı'na talimat göndermişti.

  Operasyon kapsamında İzmir merkezli Aydın, Denizli, Balıkesir, Gaziantep, Adana, Trabzon, Samsun, Afyonkarahisar, Mersin'de 8 kişi gözaltına alınmış, 12 kişinin daha önce gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında da arandıkları ve yurt dışında oldukları belirtilmişti.

  Genelkurmay Başkanlığı'na gönderilen yazı doğrultusunda ise muvazzaf askerlerden Binbaşı H.Ö. merkez komutanlığına bağlı askeri inzibatlarca İstanbul'dan İzmir'e götürülmüş, Tümamiral M.Z.U. ve Tuğamiral A.S.A. ile Binbaşı K.M, R.Z. ve Ö.G'ye ise sağlık gerekçeleriyle rapor aldıkları için talimat doğrultusunda adliyeye götürülemedikleri öğrenilmişti.

  Savcı Bato, bugün adliyeye getirilen Binbaşı H.Ö. ile gözaltındaki Y.Ş, H.T, F.D, M.K.C, H.K, Ş.Y, R.A. ve emekli astsubay Z.D'yi "tutuklanmaları" talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk etmiş, rapor aldıkları için adliyeye götürülemeyen 2'si amiral 5 muvazzaf asker ile firariler hakkında da nöbetçi mahkemeden "yakalanmalarına yönelik gözaltı kararı" çıkarılmasını istemişti.

  Nöbetçi İzmir 3. Sulh Ceza Hakimliği, 5 muvazzaf asker hakkında yakalamaya yönelik gözaltı kararı çıkarmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir