Euro
10.1058
0%
Dolar
8.553
0.01%
Altın
494.11
-0.04%
Borsa
1.349
0%
Bitcoin
314.514
-1.61%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C
  İzmit Körfez Köprüsü'nün ayak batırma töreni

  İzmit Körfez Köprüsü'nün ayak batırma töreni

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu İzmit Körfez Köprüsü Ayağı Keson Batırma Töreni'ne katıldı.
  • 15.03.2014 - 20:24

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dilovası'ndan Hersek'e feribotla 40 dakika olan seyahat süresini, 6 dakikaya indirecek İzmit Körfez Köprüsü'nün ayak batırma töreninede konuştu.

  İzmit Körfez Köprüsü nün ayak batırma töreni #1

  İzmit Körfez Köprüsü'nün ayak batırma töreni - izle

  17 BİN KİLOMETRE BÖLÜNMÜŞ YOL

  Başbakan bugüne kadar kamulaştırma çalışmaları ve inşaat işleri olarak 3 milyar 650 milyon lira harcama yapıldığını, 12 senede 17 bin kilometre bölünmüş yol yaptıklarını, bu yolların üzerinde dağları delerek 122 ayrı tünel inşa ettiklerini belirterek, "Dağlar çıktı, açtık geçtik. Vadiler çıktı, viyadüklerle geçtik. Tabiat engellerini aşmak öyle veya böyle halloldu da, bunun dışında büyük projeleri, küresel projeleri engellemek için yeri geldi karşımıza bir kısım yargı engelledi, yeri geldi çeteler, siyasete yönelik saldırılar çıktı. Sabırla, dirayetle dik durarak işte o engelleri de aştık" dedi.

  DÜNYANIN DÖRDÜNCÜ BÜYÜK KÖPRÜSÜ

  Erdoğan, Dilovası'nda İstanbul-Bursa-İzmir Otoyoluİzmit Körfez Köprüsü ayağı keson batırma töreninde yaptığı konuşmada, bağlantı yollarıyla birlikte 403 kilometrelik bu otoyolun en önemli bölümünün İzmit Körfez geçişi olduğunu belirterek, bu otoyolun İzmit Körfezi'ni asma köprüyle geçeceğini, bu köprünün kendi sınıfında toplam 2 bin 682 metre uzunluğuyla dünyanın dördüncü büyük köprüsü olacağını söyledi.

  İzmit Körfez Köprüsü nün ayak batırma töreni #2

  DENİZİN 40 METRE ALTINDA OLAN TEMELLER ÜZERİNE AYAKLAR KONDU

  Köprünün başka yerde imal edilen keson temellerinin yüzdürülerek getirildiğini ifade eden Erdoğan, denizin 40 metre altındaki daha önce temelleri atılan o temellerle uzunluğu 42 metreyi bulan keson temellerin birleştirildiğini anlattı. Erdoğan, üstteki keson temellerin denizin altındaki keson temellerle çok hassas bir batırma işlemiyle birleştirileceğini belirterek, böylece köprü inşaatının önemli bir aşamasının daha tamamlanmış olacağını kaydetti.

  Erdoğan, emeği geçen, katkısı olan başta eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'a, yüklenici firmalara, mimarından mühendisine işçisine kadar herkese teşekkür etti.

  ÖNÜMÜZDEKİ YIL TAMAMLANACAK

  Önümüzdeki yıl sonu itibarıyla İzmit Körfez geçişi asma köprüsü ile Gebze-Kemalpaşa ayrımı ve İzmir bölümündeki çalışmaların tamamlanacağını dile getiren Erdoğan, projenin tamamında kamulaştırma çalışmalarında yüzde 80, yapım işlerinde yüzde 30 gerçekleşmeye ulaştıklarını söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir