Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
409.835
1.73%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Jigololuk ve cin çıkarma en çok kullanılan yöntemlerden

  Tüketiciler Birliği Genel Başkanı, Türkiye'de en çok kullanılan dolandırıcılık yöntemlerinin cin çıkarma ve jigololuk olduğunu açıkladı.
  • DHA
  • 22.09.2015 - 10:50
  Jigololuk ve cin çıkarma en çok kullanılan yöntemlerden

  Jigololuk ve cin çıkarma en çok kullanılan yöntemlerden #1

  Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, hukukçulardan oluşan yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın toplantısı yaparken kullanılan dolandırıcılık yöntemleri hakkında bilgi verdi.

  "BAZI TÜKETİCİLER DOLANDIRILDIĞININ FARKINA BİLE VARMIYOR

  Sosyal medya başta olmak üzere görsel ve yazılı medyada bile reklam ve tanıtımı yapılan yaygın dolandırıcılık yöntemlerini sıralayan Şahin, "Bazı konularda tüketici dolandırıldığının farkına bile varmıyor. Bazılarında farkına varıp şikayetçi oluyor. Ama bazı konularda dolandırıldığını bilse bile şikayetçi olmuyor veya olamıyor ki, en sıkıntılısı ve mağdur sayısı belli olmayan yöntem de maalesef budur" dedi.

  JİGOLOLUK VE CİN ÇIKARTMA

  Tüketicilerin, maddi kazanç vaadiyle bazen polisiye yöntemlerle, bazen de eğitim ve sağlık konularında dolandırıldığını anlatan Şahin, 11 ana başlık halinde ele alınan dolandırıcılık yöntemleri konusunda, uyarılarda bulundu.

  Özellikle jigololuk ve cin çıkarma yöntemlerinin, dolandırıcılar tarafından kullanıldığını, ancak dolandırılan kişilerin şikayetçi olmaya utandıklarını ifade eden Şahin, şöyle dedi: "Jigololuk, çok fazla kişinin dolandırıldığı ama şikayetçi olamadığı bir dolandırıcılık yöntemi. 'Ayda 5 bin TL kazanmak ve dul bayanlarla birlikte olmak ister misin?' reklamıyla başlayıp, kayıt için hatırı sayılır bir para alınıp, bir daha da irtibat kurulamıyor. Kimse de afişe olmamak için şikâyetçi olmuyor."

  HEM MADDİ HEM DE CİNSEL İSTİSMAR

  Şahin şu şekilde devam etti, "Cin çıkarma da, maalesef şikayet edilmeyen veya edilemeyen başka bir dolandırıcılık yöntemi. Din kullanılarak dolandırıcılık yapılıyormuş gibi gözükse de, din konusunda yeterli bilgisi olmayanların düştüğü bir tuzak. Burada hem maddi hem de cinsel istismar söz konusu."

  Şahin kendilerini savcı, polis, eğitimci gibi tanıtıp veya ‘Hediye kazandınız' mesajları atarak, tüketicilerin dolandırılmak istendiğine de dikkat çekti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir