Dolar
6.8573
0.0306%
Euro
7.826
-0.0038%
Altın
1810.27
-0.0138%
Borsa
117741.1
0%
G. Altın
399.156
0.0368%
Bitcoin
63154.25
-0.3862%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  JİTEM'in kara kutusuna tek kurşunla infaz

  Levent Ersöz'ün timinde yer alan ve Ergenekon'da bir süre tutuklu kalan eski korucu Ramazan Erkan, Silopi'de öldürüldü.
  • 30.06.2013 - 08:54
  JİTEM'in kara kutusuna tek kurşunla infaz

  JİTEM'in kara kutusuna tek kurşunla infaz #1

  Şırnak'ın Silopi ilçesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden eski korucu Ramazan Erkan'ın (57), 2009'da Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklandığı ortaya çıktı.

  Ergenekon'dan tutuklu Levent Ersöz'ün infaz timinde yer aldığı öne sürülen Erkan hakkında Diyarbakır Özel Yetkili Başsavcılığı da, yargısız infazlar nedeniyle soruşturma yürütüyordu. Silopi ilçesinde 1'inci Cadde üzerinde 21 Haziran günü öğleden sonra yaşanan olay şöyle gelişti:

  BAŞINA BİR EL ATEŞ EDİLDİ

  Sabah'ın haberine göre; Eski korucu Erkan cadde üzerinde yürüdüğü sırada arkasından gelen ve kimliği belirlenemeyen saldırganın tabancalı saldırısına uğradı. Silahlı saldırgan sessizce yaklaştığı Erkan'ın başına bir el ateş ettikten sonra kaçarak izini kaybettirdi.

  LEVENT ERSÖZ'E BAĞLI ÇALIŞIYORDU

  Vatandaşlar tarafından Silopi Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Erkan buradaki ilk müdahalenin ardından Şırnak Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitiren Erkan'ın kimliği, sokak ortasındaki cinayetin esrarını artırdı. Faili meçhul bir suikasta kurban giden Erkan'ın, Silopi ve Cizre ilçelerinde faili meçhul cinayetlerin yoğun olarak işlendiği dönemde koruculuk yaptığı ve dönemin Şırnak Alay Komutanı olan Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Levent Ersöz'e bağlı çalıştığı öne sürüldü.

  SUİKAST TİMİNDEYDİ

  JİTEM'in suikast ekibinde yer aldığı öne sürülen korucu Ramazan Erkan, Ergenekon soruşturması kapsamında İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla 19 Mart 2009 günü Silopi ilçesinde yakalanıp özel bir sorgu ekibi tarafından uçakla götürüldüğü İstanbul Beşiktaş Adliyesi'nde Ergenekon savcıları tarafından sorgulandı. Çapraz sorgunun ardından tutuklanan Erkan, bir süre cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildi. Ancak eski korucu hakkındaki tek soruşturma bu değildi. Diyarbakır Bölge Başsavcı Vekilliği de, aralarında Erkan'ın da bulunduğu şüpheliler hakkında 2009/3584 hazırlık numarasıyla ayrı bir soruşturma başlatmıştı. 55 kişinin Silopi ve bağlı köylerinde kaçırılıp öldürülmesine ilişkin soruşturmanın diğer şüphelileri ise Ergenekon davası sanıkları Levent Ersöz, Mehmet Zekeriya Öztürk, Lokman Gündüz, İsmet Tatar, Abubekir Oruç, Koçero Saluci, Sadık Düzgün, Ramazan Altay, Hasan Saluci ve İzzet Erkan olduğu belirlendi. Bu nedenlerle Diyarbakır Bölge Başsavcıvekilliği de Erkan'ın öldürülmesini mercek altına aldı.

  'FAİLİ MEÇHULLERİ BİLİYORDU'

  Ergenekon davasının gizli tanıklarından İlk Adım, öldürülen Ramazan Erkan ile ilgili dönemin Ergenekon savcıları Ercan Şafak ile Fikret Seçen'e şu ifadeleri vermişti: "Levent Ersöz, Yüzbaşı İsmail Cömert ile Uzman Çavuş Ali Kemal'in içinde bulunduğu infaz ekibiyle birçok olayda yer alan, bizzat cesetlerin ortadan kaldırılmasında rol oynayan ve halen Cizre-BOTAŞ arasındaki köyde ikamet eden Ramazan Erkan'ın, infazlarla ilgili bilgi verebileceğini düşünüyorum. Çünkü Ramazan Erkan, Yüzbaşı İsmail Cömert'in tetikçisidir. İsmail Cömert'in makam aracının şoförlüğünü yapıyordu. Şırnak'ın İdil ve Uludere ilçelerinde yaşanan faili meçhul olaylar hakkında bilgi sahibidir. İnfaz edilen kişilerin cesetleri kendisi ortadan kaldırıp gizliyordu, gömülü olan çok sayıda kişinin yerlerini gösterebilir."

  Görüş Bildir