Dolar
6.865
0.0612%
Euro
7.7895
0.1839%
Altın
1814.07
0.268%
Borsa
118892.29
0.1514%
G. Altın
400.299
0.3476%
Bitcoin
64477.61
0.1199%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Joost Lagendijk: Kerkük artık bir Kürdistan

  Avrupa Parlamentosu eski üyesi Joost Lagendijk, Kerkük’ün güçlü bir Kürdistan haline geldiğini belirterek, "Kerkük bir Kürdistan artık. Onun sınırlarını genişletmeye götürüyorlar" dedi.
  • 22.06.2014 - 15:49
  Joost Lagendijk: Kerkük artık bir Kürdistan

  Joost Lagendijk: Kerkük artık bir Kürdistan #1

  Avrupa Parlamentosu eski üyesi Joost Lagendijk, Kerkük’ün güçlü bir Kürdistan haline geldiğini belirterek, "Kerkük bir Kürdistan artık. Onun sınırlarını genişletmeye götürüyorlar. Türkiye’de de bağımsızlık isteyecekler. Onun için Kerkük sınırlarını genişletmeyi düşünecekler. Bu durum Irak, Suriye ve Türkiye Kürtlerini etkileyecektir" diye konuştu. Düzce'nin Akçakoca İlçesi'nde Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından düzenlenen Abant Platformu’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Joost Lagendijk, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ni artık konuşmamasının çok kötü ve trajedi niteliğinde olduğunu söyledi. Lagendijk, şöyle dedi:

  TÜRKİYE BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇMEMELİ

  "Bu aslında ABD’de yaşanan ekonomik krizin doğal bir sonucu. AB kendi içinde bunu çözmeye çalışıyor. Bu yüzden AB’ye yeni ülkeler katma planları yok. Ve Türkiye kısa vadede reformlar yapmayı bu bağlamda durdurdu. Ama umut ediyorum ki ikisi de uzun vadede iletişime geçeceklerdir." Türkiye’nin başkanlık sistemine geçmemesi gerektiğini savunan Lagendijk, "Ancak başbakan, başkanlık sistemini getirmek ve parlamentonun rolünü değiştirmek istiyor. Çoğu Ak Partili başbakanın cumhurbaşkanı olmasını istiyor ama aynı zamanda da parlamento sisteminin aynı şekilde devam ettirilmesini istiyor" diye konuştu. Lagendijk, IŞİD’in yaptıkları konusunda Türkiye’nin suçlanabileceğini ifade ederek, şöyle devam etti:

  KÜRTLER TÜRKİYE'DE DE BAĞIMSIZLIK İSTEYECEKLER

  "Çünkü Esad’a karşı olduğu düşünülen her şeyi destekler tutum sergiledi. Bu bir hataydı. Türkiye iç muhalefeti destekledi ve bunu anlayan gruplar Türkiye arkamızda diye düşünerek daha da etkilerini artırdı. Bu gruplar kendi halifelerini ilan etmek istedi. Bunun olabileceğini düşünmüyorum çünkü kanlı bir şekilde amaçlarına ulaşmaya çalışıyorlar. Bunu başaramayacaklar. Bölgedeki diğer ülkelerde bunu desteklemiyor. Çoğu onlardan nefret ediyor. Şu an Türkiye’yi ilgilendiren kısmı Kuzey’deki Kürtlerin ne olacağıdır. Kerkük bir Kürdistan artık. Onun sınırlarını genişletmeye götürüyorlar. Türkiye’de de bağımsızlık isteyecekler. Onun için Kerkük sınırlarını genişletmeyi düşünecekler. Bu durum Irak Suriye ve Türkiye Kürtlerini etkileyecektir. IŞİD önemli ve ondan kurtulmaya çalışmamız lazım. En önemli gelişme IŞİD değil, Kürtler'in ne olacağıdır."

  Görüş Bildir