Dolar
7.7096
-0.1515%
Euro
9.0494
-0.075%
Altın
1885.61
-0.0068%
Borsa
1145.24
1.9577%
G. Altın
467.864
0.1807%
Bitcoin
83595.16
0.4995%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C

  Kabe'nin revakları Çamlıca Camii'ne

  Kabe'deki Osmanlı revaklarının Çamlıca Camii'ne mi geliyor?
  • 21.07.2012 - 11:27
  Kabe'nin revakları Çamlıca Camii'ne

  Kabe nin revakları Çamlıca Camii ne #1

  Hükümet, Çamlıca'ya cami projesinde kararlı. İstanbul 'a kalıcı bir 'eser' bırakmak isteyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , İstanbul 'un simgesi olabilecek cami için önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Suud hükümetinin yıkmak istediği Kabe'deki Osmanlı revaklarının Çamlıca Camii'nin etrafını çerçevelemesi gündemde.

  REVAKLAR TÜRKİYE'YE TAŞINACAK

  Radikal'den Ömer Şahin'in haberine göre; Kabe'deki revakların Türkiye 'ye taşınacağı söyleniyor. Bunun için Suud hükümeti nezdinde görüşmelerin başladığı, cami projesiyle ilgilenen bazı isimlerin de Mekke'ye giderek revakları incelediği gelen bilgiler arasında.

  SEVDA TEPESİ REVAKLARIN ÖNÜNÜ AÇTI

  Türkiye 'den gelen taleplere karşın Suud yönetimi şu ana kadar revakların taşınmasına sıcak bakmamıştı. Geçen ay Kral Abdullah'ın arazisinin olduğu 'Sevda Tepesi'ne imar izninin verilmesinin revakların taşınmasının önünü açtığı iddia ediliyor.

  ERDOĞAN SÖZ ALMIŞTI

  Suudi yönetiminin, hacda alan genişlemesi yapmak için revakları yıkma isteği birkaç yıldır tartışma konusu. Türkiye , Osmanlı döneminde yapılan revakların yıkılmasını istemiyor.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan nisan ayında Suudi Arabistan'a yaptığı ziyarette konuyu gündem getirmiş ve revakların yıktırılmayacağı sözünü almıştı.  Suudi Kralı, revakların Türkiye 'ye taşınmasına ise yeşil ışık yakmamıştı.

  FİNANSMAN HAYIRSEVER İŞ ADAMLARI

  Milyonlarca dolara mal olacak caminin finansmanı hayırsever işadamlarınca karşılanacak. Murat Ülker, Abdullah Tivnikli, Mehmet Torun, Fettah Tamince, Cihan Kamer'in yanı sıra çok sayıda işadamının finansör olarak adı geçiyor. Cami için hayırseverlerin üye olacağı bir dernek kurulacak.

  Çamlıca'ya yapılacak cami projesini Gürsoy Grup'un üstlenmesi bekleniyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın dün açılışını yaptığı Mimar Sinan Camii'ni de bu grup yapmıştı. Gürsoy Şirketler Grubu, Galata ve Yenikapı Mevlevihanesi restorasyonu ile Mısır Başkonsolosluk binası gibi işlere de imza attı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir