Euro
9.4012
0.14%
Dolar
7.8802
0.11%
Altın
458.1
0.01%
Borsa
1.342
0%
Bitcoin
138.499
-3.79%
7ºC
İstanbul
Açık 7 C

  Kadın vekile dayak iddiasında yeni gelişme

  Dayak yediğini iddia edilen milletvekilinin eşi konuştu.
  • 05.12.2012 - 08:43
  Kadın vekile dayak iddiasında yeni gelişme

  Kadın vekile dayak iddiasında yeni gelişme #1

  Ak Parti Ağrı Milletvekili Fatma Salman Kotan'ın 17 yıllık kocası İdris Kotan'dan dayak yediği iddialarıyla başlayan tartışmalar boyutlandı. Hem Kotan hem de eşi "şiddet" iddialarını yalanlamasına rağmen, Fatma Salman Kotan'ın açtığı boşanma davasının gerekçesinin "şiddet ve hakaret" olduğu açığa çıktı. Milliyet gazetesinden Türker Karapınar'ın haberine göre, Kotan'ın, eşi hakkında 6 ay süreyle evden uzaklaştırma kararı çıkartması da iddiaların doğru olduğuna dayanak gösterildi. Kotan'a, koruma tahsis edildiği de ortaya çıktı.

  KARŞILIKLI İKİ AYRI BOŞANMA DAVASI

  Çiftin, karşılıklı iki ayrı boşanma davası açtığı da ortaya çıktı. İlk davayı, Sincan Aile Mahkemesi'nde İdris Kotan'ın açtığı, bu davanın anlaşmalı boşanma davası olduğu öğrenildi. Bu tip davalarda tarafların anlaşmalı boşanma protokolünü onayladıklarını bildirmeleri, boşanma için yeterli oluyor. Buna rağmen, anlaşmalı boşanma davasının dünkü duruşmasına gelmeyen Kotan'ın, Ankara 2. Aile Mahkemesi'nde karşı dava açtığı öğrenildi.

  HAKİM İNCELEMESİ SÜRÜYOR

  Bu duruma, İdris Kotan'ın dava sonuçlanmadan görüştüğü eşine şiddet uygulamasının neden olduğu, Kotan'ın da özel bir hastanede tedavi gördükten sonra mahkemeye başvurarak, 6 ay koruma amaçlı evden uzaklaştırma kararı çıkarttığı ve boşanma davasını açtığı iddia edildi. Fatma Salman Kotan'ın açtığı davanın yeni tarihli olduğu, dosyayla ilgili hakim incelemesinin sürdüğü bildirildi. Dosyanın konusunun "hakaret ve şiddet" olarak geçmesi de iddiaları güçlendirdi. Kotan'ın anlaşmalı olarak boşanmak istemediği için ikinci davayı açtığı da öne sürüldü.

  VEKİL SEÇİLDİKTEN SONRA BENİ BEĞENMEDİ

  İdris Kotan'ın, yakın çevresine yaptığı açıklamada ise şunları söylediği öğrenildi:
  "Dayak iddiası tamamen yalandır, doğru değildir. Beni eve almıyordu. Ben de gitmiyordum. Haberlerde belirtildiğinin aksine akli dengem yerinde. Ne istediyse verdim. Mal varlığımı verdim. Vekil seçildikten sonra serbest hareket etmeye, beni beğenmemeye başladı. Aile düzenimiz yıkıldı. Ama sonuçta çocuklarımın anası. Allah yolunu açık etsin."

  KARDEŞİMİZE KORUMA VERDİK

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de dün Fatma Kotan'ın durumu için "Milletvekili milletin bir evladı. Bugün şiddetle mücedele toplumsal bir sorun. Dolayısıyla milletvekilimizin de ailesinin içerisinde eşiyle farklı bir sorun yaşamış olması, milletvekillerinin bunu yaşamayacağı anlamına gelmez. Çünkü milletvekilleri de milletin içinden çıkarak, bu toplumun içinden çıkarak parlamentoda temsil ediliyor. O bakımdan biz Fatma kardeşimizin yanındayız. Ne gerekiyorsa yardımcı olacağız ve süreci beraber yöneteceğiz" yanıtını verdi.

  Şahin, "Kotan'a koruma tahsis edilmiş, doğru mu" sorusunu ise, "Koruma verdik" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir