Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.096
0.62%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Kadir Topbaş'tan 55 yıllık Gezi Parkı hatırası

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş 55 yıl önce Gezi Parkı'nda çektirdiği fotoğrafı paylaştı.
  • 28.07.2013 - 10:27
  Kadir Topbaş'tan 55 yıllık Gezi Parkı hatırası

  Kadir Topbaş tan 55 yıllık Gezi Parkı hatırası #1

  1958 yılında henüz 13 yaşındayken kardeşi Ahmet Topbaş ve iki kuzeni ile birlikte bayramlaşmak için Beyoğlu'na giden Kadir Topbaş, Gezi Parkı'nda hatıra fotoğrafı çektirtirmiş. Topbaş'ın Taksim'deki olayların merkezi olan parktaki fotoğrafı, 50 yıl sonra sosyal medya üzerinden kamuoyuna ulaştı. "AVM ve otel olmayacak" diye yaptığı açıklamalarda, "Gezi parkı'nda çocukluk fotoğraflarım var" diye sözünü ettiği kare, 55 yıl sonra sosyal medyada gün ışığına çıktı.

  'BİZ ONLARDAN ÖNCE ORDAYDIK'

  Dün gece Esma Sultan Yalısı'nda basına verdiği iftarda, gazetecilerin Gezi Parkı'na ilişkin soruları üzerine, cep telefonunda bulunan Gezi Parkı'nda çocukluk yıllarında çektirdiği fotoğrafı gösteren Topbaş, Gezi Parkı eylemcilerine atıpta bulunup, "Biz onlardan daha önce oradaydık" dedi.

  AH NERDE ESKİ İSTANBUL

  Gazetecilere, fotoğrafın hikayesini anlatan Topbaş, 13 yaşındayken, bayramlaşmak üzere kardeşi Ahmet Topbaş ve kuzenleri ile birlikte Beyoğlu'nda akrabalarını ziyarete gittiğini söyledi. Topbaş, ailesinin 150 yıl kadar önce Beyoğlu'na geldiğini, çocukluk yıllarının Beyoğlu ve İstiklal Caddesi'nde geçtiğini, İstanbul'u çok önceki zamanlarından beri yaşadığını kaydetti.

  GEZİ'DE HATIRA FOTOĞRAFI

  Gençlik yıllarındaki Beyoğlu'nu anlatan Topbaş, o dönemlerde sokakta yürürken sigara içmenin ve elde yemek yemenin ayıplandığını, restoranlarda yemek yiyenleri, dışarıdan geçenlerin görmemesi için, camlarda perde olduğunu anlattı.

  Topbaş, sosyal medyada yayınlanan fotoğrafla ilgili olarak da, bir bayram günü akraba ziyaretine gittiklerini belirtip, "O yıllarda, bayram hediyesi olarak ipek mendil verilirdi. O gün de hepimiz beyaz ipek mendillerimizi cebimize koyduk. Yengemiz bizi Gezi Parkı'na götürdü. O gün hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdik. Daha sonra da sinemaya gittik. O zamanlar sessiz filmler vardı. Lorel-Hardi, Charli Caplin izlerdik." dedi.

  BEN ZATEN BAŞKANIM

  Topbaş, gazetecilerin önümüzdeki dönemde de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olup olmayacağı yolundaki sorusuna "Ben zaten Başkanım. Bu diğer adayların sorunu" diyerek, ince bir espriyle karşılık verdi.

  1 MİLYON 250 BİN KARE FOTOĞRAF ÇEKTİRDİ

  Topbaş, gecenin sonunda basın mensuplarıyla, Boğaz manzarasıyla birlikte toplu hatıra fotoğrafı çektirirken, başkanlığı sürecince İstanbullularla, toplam 1 milyon 250 bin kare fotoğraf çektirdiğini belirtip, "Sizler 1 milyon 250 bin birinci kişi oldunuz" dedi.

  Kadir Topbaş tan 55 yıllık Gezi Parkı hatırası #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir