Euro
10.1738
0.13%
Dolar
8.6647
0%
Altın
491.84
0.05%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
374.700
-8.67%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 20 C

  Kadir Topbaş'tan deprem açıklaması

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3.8 büyüklüğündeki depremle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
  • 19.10.2012 - 15:02
  Kadir Topbaş'tan deprem açıklaması

  Kadir Topbaş tan deprem açıklaması #1

  Büyükçekmece arıtma tesisi atıksu tüneli inşaatında inceleme yapan Topbaş, depremi Büyükçekmece ziyareti sırasında çok kısa süreli olarak yaşadığını söyledi.

  "BİR İKAZ DAHA ALDIK"

  Topbaş, "Bir ikaz daha aldık. Bunları da çözmek bizim görevimiz. Yıllardır birileri farklı konuştu. Bu yapılar, sıkıntı olarak gördüğümüz yaşam alanları belediyeler yönetimler varken yapıldı ve maalesef 98 öncesi İstanbul'u ikinci derecede deprem kuşağı kabul ederek, bütün teknik değerler ve statik değerler buna göre alındı." ifadelerini kullandı.

  DÖNÜŞTÜRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK

  Deprem dönüşümü ve yeniden dönüşüm çalışmaların, yasalarla belirlenerek başlatıldığını anlatan Topbaş, "Bir taraftan deprem tehdit bulunurken diğer taraftan da bu yasanın iptalinin isteyenler bulunuyor." dedi. Muhalefeti eleştiren Topbaş, şöyle konuştu: "Bunu diyenlerin iktidarda olduğu dönemde bu yapılar yapıldı. Korku ve zafiyetler üzerine siyaset yapanlar var. Biz insanımız için, Sayın Başbakanımızın ifade ettiği gibi, 'Siyasi hayatımıza mal olacağını bilerek de olsa bunu yapacağız' dedi. Hiçbir insanımızın hayatının risk altında olmasını arzu etmemekteyiz. Bu bakımdan çıkan bu yasa çerçevesinde milletimizle beraberce, sadece İstanbul'da değil, tüm Türkiye'de bu çarpık yapılaşmayı, bizim kültürümüze, değerlerimize ters bu yapı dokusunu ele ele vererek, büyük ölçekte yeniden dönüştürebiliriz."

  Başkan Topbaş, İstanbul'da, kentsel dönüşüme işaret ederek, "Bizler beraberce yıkarsak, insaflı ve doğru yıkarız. Ama deprem yıkarsa, bizi de, hayatımızı da beraberce ve insafsızca yıkar. Bu bakımdan biz beraberce akıl, mantık ve bilgiyle bu çözümü bulur ve bu endişeden şehirlerimizi ve ülkemizi kurtarırız diyorum." yorumunda bulundu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir