Euro
15.1857
-0.76%
Dolar
13.4626
-0.33%
Altın
799.1510
-0.17%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
503.163
6.62%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C
  Kaldırımda doğan bebekle ilgili hastaneden açıklama

  Kaldırımda doğan bebekle ilgili hastaneden açıklama

  İstanbul'un Bağcılar ilçesinde yol kenarında doğurulduğu iddia edilen bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.
  • 07.06.2012 - 17:02

  Kaldırımda doğan bebekle ilgili hastaneden açıklama #1

  Göbek bağı bağlı bir şekilde hastaneye gelen bebeğin, yürürken doğurulmuş olabileceği belirtildi.

  Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Yalçınkaya, kaldırımda doğurulduğu öne sürülen bebekle ilgili açıklama yaptı.

  Yalçınkaya, ''Bebek, önceki gece yarısı hastanemize 112 Acil Servis aracıyla geldi. Bebek, genel durumu, rutin tetkikleri yapılması amacıyla çocuk servisine yatırıldı. Rutin tetkiklerinde sağlık durumu şuan iyi gözüküyor. Tetkiklerimiz devam ediyor" diye konuştu.

  Saniye saniye kaldırımdaki doğum anı

  KAFASININ SAĞ TARAFINDA BİR ŞİŞLİK VAR AMA

  Yalçınkaya, bebeğin enfeksiyon riskiyle ilgili bir soru üzerine şöyle konuştu: ''Tabii ki her bebek enfeksiyon riski taşıyabilir. Tetkikleri devam ediyor. Bebeğe gerekli tedaviler uygulanıyor. Bebeğin sağlık durumunda dikkat çekici bir kötülük yok. Kafasında sağ tarafında bir şişlik vardı. Belki düşmenin etkisiyle, ancak premier ultrasonunda herhangi bir sorunla karşılaşılmadı."

  Gönüllü annelerin bebeği emzirdiğini ifade eden Yalçınkaya, "Burada bebeğe bakan arkadaşlarımız ismini Ecem Ahu koymuşlar. Bebeğe kendi bebekleri gibi bakıyorlar. Bebek anne sütü istiyor. Biberondan hoşlanmıyor. Burada bebeği emziren gönüllü anneler var. Biliyorsunuz, halkımız böyle vakalarda her zaman çok yardım sever oluyorlar'' dedi.

  Yalçınkaya, bebeğin anne ve babasıyla ile ilgili adli sürecin devam ettiğini belirterek, Sosyal Hizmetler Kurumu'nun da bebeğin sosyal hizmetleriyle ilgili çalışmalarını sürdürüldüğünü sözlerine ekledi.

  YÜRÜRKEN Mİ DOĞURDU?

  Hastanede görev yapan jinekolog Dr. Mustafa Öner Karacaoğlu da "Tıp literatüründen, çok hızlı sürebilen, 5-10 dakika içerisinde bile annelerin hızla doğum yapabildiğini biliyoruz. Dolayısıyla, acaba bu kızcağız yürürken hızlı bir doğum mu gerçekleştirdi yoksa bebek daha önceden doğmuştu da bir yere bırakma eylemi mi var, bunu anlamak çok mümkün değil'' diye konuştu.

  Çok hızlı doğumun da olabileceğini ifade eden Karacaoğlu, ''Görüntülere dayanarak karar vermek mümkün değil. Ama her ikisi de mümkün. Belki aile daha önce doğumu yaptı. Yürürken bebeği bırakmış da olabilir ya da çok nadir de olsa bebeğimiz çok hızlı bir doğum sonrası yere düşmüş olabilir'' dedi.

  Bebeğin hastaneye göbek bağı bağlı şekilde getirildiğini kaydeden Karacaoğlu, şunları söyledi: ''Eğer bebek, polisler tarafından bulunduğu sırada göbek bağı bağlı değilse, göbek bağını polisler bağladıysa, doğum orada gerçekleşmiş olabilir. Ancak polisler bebeği bulduğunda veya bebeği ilk görenler bulduğunda göbek bağı önceden bağlanmış ise o zaman doğum da önceden gerçekleşmiş, bebek taşınıyordur. Göbek bağı uzun süre bağlanmadan bekletilseydi bebeği kan kaybından kaybedebilirdik."

  Kaldırımda doğan bebekle ilgili hastaneden açıklama #2


  Görüş Bildir