Petrol
108.38
-0.67%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
472.434
-1.64%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  Kalkınma Bakanlığı'ndan İstanbul trafiği çalışması

  Kalkınma Bakanlığı için hazırlanan uzmanlık tezinde İstanbul trafiğinin nasıl rahatlatılabileceğine yönelik öneriler yer aldı.
  • 17.09.2014 - 10:36
  Kalkınma Bakanlığı'ndan İstanbul trafiği çalışması

  Kalkınma Bakanlığı ndan İstanbul trafiği çalışması #1

  Kalkınma Bakanlığı’nın yayınladığı araştırmada, kentiçi ulaşımın rahatlatılması için özel aracını çok kullanan vatandaştan ilave vergi ve aracıyla şehre girenlerden ücret alınması önerileri yer aldı.

  ÇALIŞMALAR YETERSİZ KALIYOR

  Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Sürdürülebilir Kentiçi Ulaşım Politikaları ve Toplu Taşıma Sistemlerinin Karşılaştırılması” konulu araştırmada, şehir trafiğini azaltmaya ve ulaşımı rahatlatmaya yönelik çalışmaların yetersiz kaldığı belirtilirken, ulaşımın rahatlatılması için özel araç sahiplerine ek yük getiren önerilere yer verildi.

  OTOBÜS YERİNE METRO YA DA TRAMVAY TERCİH EDİLMELİ

  Bakanlığın uzmanlık tezi olarak yayımladığı ve bisikletin de ulaşım ağına katılması istenen çalışmadaki bazı öneriler şöyle:

  *Kentlerde yapımı planlanan toplu taşıma sistemlerinin seçiminde 'doruk saat' tek yön yolculuk talebi esas alınarak saatte 7 bin 500 yolcuyu aşan güzergahlarda otobüs yerine metrobüs, tramvay ve metro sistemi tercih edilmeli.

  MİNİBÜS VE DOLMUŞLAR TAMAMEN KALDIRILMALI

  *Otobüs hatları işletme hakkı şirketlere ya da minibüs, dolmuş ve özel halk otobüsü sahiplerinin kuracakları kooperatiflere belirli süreler için devredilmeli.

  *Büyükşehirlerde, minibüs ve dolmuşlar tamamen kaldırılmalı ya da yalnızca doruk saatler dışında kullanılacak şekilde düzenlenmeli.

  *Ortak bilet tüm ulaşıma entegre edilmeli.

  AKARYAKIT VERGİLERİ BELEDİYELERE DE TRANSFER EDİLMELİ

  *Motorlu taşıt vergilerinin hesaplanmasında, “kullanan öder” ve “kirleten öder” kavramları çerçevesinde, yapılan yıllık kilometre, araç yaşı, emisyon oranı gibi faktörler değerlendirilerek daha etkin ve adil bir yöntem geliştirilmeli.

  *Akaryakıt vergilerinden elde edilen gelirin bir kısmı, ulaşım yatırımları için belediyelere transfer edilmeli.

  *Belediye otobüsü ve metrobüslere vergisiz ya da düşük vergili akaryakıt kullandırılmalı.

  ÖZEL ARAÇ İLE ERİŞİM SINIRLANDIRILMALI

  *Trafik sıkışıklığının yoğun olduğu kentlerde toplu taşıma sistemlerinin yaygınlaştırılmasını müteakip yol ücretlendirme sistemleri devreye alınmalı, elde edilen gelir ulaşım altyapısında kullanılmalı.

  *Kent merkezlerine özel araç ile erişim sınırlandırılmalı, park alanları azaltılmalı ve park ücretleri artırılmalı.

  *Toplanan ücretler kentiçi ulaşımın geliştirilmesinde kullanılmalı.

  *Raylı sistemlerin istasyon alanlarında park et-bin uygulamaları kurulmalı.

  TRAFİK YAVAŞLATILMALI

  *Bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için küçük yaşta eğitim başlatılmalı, bisiklet yolu ağının geliştirilmesi teşvik edilmeli, yol standardizasyonu sağlanmalı.

  *Kent merkezlerinde yayalaştırma projeleri hayata geçirilmeli. Yaya ve bisiklet trafiğinin güvenliği için kentlerde trafik yavaşlatılmalı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir