Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.626
-1.15%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C
  Kanadoğlu: MİT'çilerin ifadesi için izin şart değil

  Kanadoğlu: MİT'çilerin ifadesi için izin şart değil

  MİT'ÇİLERE YAKALAM KARARI 367 Sabih yine devrede: BAŞBAKAN'IN İZNİ ŞART DEĞİİL..
  • 11.02.2012 - 09:23

  Kanadoğlu: MİT çilerin ifadesi için izin şart değil #1

  MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifade vermesi konusunda Başbakan’dan izin alınıp alınmayacağı tartışmasına eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu da katıldı. Kanadoğlu, MİT üst düzey yöneticilerinin ifadesinin alınmasına Başbakan’ın izin vermesinin şart olmadığını söyledi.

  BAŞBAKAN'IN İZİN VERME ŞARTI YOK

  Yurt Gazetesi’ne konuşan Sabih Kanadoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın hangi sıfatla ifadeye çağrıldığının önemli olduğuna dikkat çekerek, ‘Müsteşar şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılıyorsa, o zaman savcı, 250’nci maddede sayan katalog suçlar kapsamında bir soruşturma yürütüyor demektir ki, bu durumda Başbakan’ın izin vermesi şartı yoktur ’ dedi.

  250. MADDEDEKİ TEK İSTİSNA

  250’nci maddedeki tek istisnanın, ‘Yargılaması Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’da yapılacaktır’ açısından olduğunu belirten Kanadoğlu, İlker Başbuğ’u kast ederek, Eski Genelkurmay Başkanı hakkındaki olayın bile Özel Yetkili Savcılık ve mahkemede yürütüldüğünü oysa o soruşturmada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın, kovuşturma aşamasında da Yüce Divan’ın yetkili olması gerektiğini ama uygulamanın bu şekilde olmadığın söyledi.

  FİDAN İFADEYE GİTMEZSE NE OLUR

  Hakan Fidan’ın Özel Yetkili Savcı’nın davetine icabet etmezse ne olur sorusuna şu yanıtı verdi; “Gitmeyeceğim” dememesini dilerim. Çünkü o zaman iki ihtimal çıkar karşımıza. Birincisi, savcı, Fidan hakkında yakalama kararı çıkartır. O zaman ne olur, bir düşünün. İkinci ihtimal ise en az birincisi kadar vahimdir: Fidan ifade vermeye gitmez ve hiçbir şey olmaz. Bu ihtimal gerçekleşirse yargı büsbütün yok olur. Zaten şimdi var mı yok mu belli değil ama bu tartışmayla tamamen yok olur. Bu yüzden diyorum ki ‘Umarım gitmemezlik yapmaz’ diye.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir