Petrol
96.29
-0.23%
Euro
18.3094
0.17%
Dolar
17.9291
0.17%
Altın
1.032
-0.06%
Borsa
2785
0.00%
Bitcoin
414.522
-3.16%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C
  Kandil'den yakıp yıkmaya son kararı

  Kandil'den yakıp yıkmaya son kararı

  PKK'nın gençlik yapılanması, kitlesel eylemlerde yüz kapatma, halk otobüslerini yakma, kepenk kapattırma eylemlerine son verme kararı aldı.
  • 26.12.2014 - 15:17

  kandil

  6-8 Ekimde yaşanan Kobani eylemleriyle kesintiye uğrayan çözüm süreci yeniden normal seyrine dönerken en çok tartışılan konuların başında “mutlak eylemsizlik” geliyordu.

  Hükümet, çözüm sürecinde “Kamu düzeninin sağlanması” konusunda taviz vermeyeceğini belirterek, örgütten “mutlak eylemsizlik” istiyordu. Kandil, Hükümetin bu talebiyle ilgili önemli bir karara vardı.

  EYLEM BİÇİMİNDE DEĞİŞİKLİK KARARI

  Son yıllarda sokak eylemleriyle gündeme gelen PKK'nın gençlik yapılanması Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi’nin de yer aldığı Komalên Ciwan (Gençlik Topluluğu) 21-24 Kasım tarihleri arasında Kandil’de yaptığı toplantıda, eylem biçimlerinde değişikliğe gitme kararı aldı.

  YAKIP YIKMAYA SON

  Alınan kararda, kitlesel eylemlerde yüz kapatma, kitlenin içerisinden provokasyon girişiminde bulunma, halkın malına ve canına zarar verme, halk otobüslerini yakma, her eylemde kepenk kapattırma gibi eylem tarzlarının reddedildiği açıklandı. Açıklamada, “Bu tür girişimlerde bulunanların sömürgeci güçlerin ajanları olarak değerlendirileceği” de belirtildi.

  HER TÜRLÜ SÜRECE HAZIR OLACAKLAR

  Örgüte yakın Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan açıklamada, gençliğin, Abdullah Öcalan’ın sürdürdüğü sürece göre kendini konumlandıracağı, kendini yürütülecek her türlü sürece hazır hale getireceği belirtildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir