Euro
10.8916
0.38%
Dolar
9.3305
0%
Altın
533.51
0.7%
Borsa
1.418
0%
Bitcoin
581.061
0.27%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C
  Kanuni Sultan Süleyman'ın katıldığı seferler

  Kanuni Sultan Süleyman'ın katıldığı seferler

  Tarihi kaynaklar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eleştirilerini haklı çıkarıyor..
  • 26.11.2012 - 12:52

  Kanuni Sultan Süleyman ın katıldığı seferler #1

  Star TV ekranlarında yayınlanan Muhteşem Yüzyıl, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Biz öyle bir Kanuni, öyle bir Sultan Süleyman tanımadık" sözleriyle tartışmaların odağına oturdu.

  ERDOĞAN NE DEDİ?

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kütahya'da Zafer Havaalanı ve toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Muhteşem Yüzyıl dizisine yönelik eleştirilerde bulundu. Erdoğan konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Biz 7 milyarlık bu dünyanın içinde yaşıyoruz. Bizim görevimiz nedir, bunu çok iyi biliriz. Ecdadımızın at sırtında gittiği her yere biz de gideriz; her yerle biz de ilgileniriz. Ama bunlar, televizyon ekranındaki ecdadımızı zannediyorum o Muhteşem Yüzyıl dizisindeki gibi tanıyor. Bizim öyle bir ecdadımız yok. Biz öyle bir Kanuni, öyle bir Sultan Süleyman tanımadık. Biz öyle bir Kanuni tanımadık, onun ömrünün 30 yılı at sırtında geçti."

  GERÇEK KANUNİ SEFERDEN SEFERE

  Erdoğan'ın sözleri sonrası yeniden gündeme gelen Osmanlı'daki Kanuni dönemi, tarihin tozlu sayfalarında yeniden incelenmeye başlandı. Dizide haremden bir türlü çıkamayan ve bu yüzden sık sık eleştirilen Kanuni Sultan Süleyman gerçek yaşantısında, seferden sefere koşarak Osmanlı Devleti'ne en parlak dönemlerini yaşatan padişahlardan biri olmuştur. 

  OSMANLI'NIN EN ÇOK SEFERE ÇIKAN PADİŞAHI

  1520'den 1566'daki ölümüne kadar, yaklaşık 46 yıl boyunca padişahlık yapıp ve birçok sefere çıkan Kanuni, Muhteşem Yüzyıl dizisinde sadece halvet sahneleriyle gündeme geliyor.

  Muhteşem Yüzyıl'da Kanuni'nin halvet sahnesi

  Kanuni Sultan Süleyman ın katıldığı seferler #2

  Osmanlı tarihine bakıldığında Kanuni devletin hem en uzun süre görev yapan hem de en çok sefere çıkan padişahıdır.

  İşte yıl yıl Kanuni'nin icraatları;

  Kanuni Sultan Süleyman ın katıldığı seferler #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir