Petrol
113.81
1.95%
Euro
17.5314
-0.03%
Dolar
16.8192
-0.04%
Altın
977.6
-0.02%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
334.560
2.83%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Kanuni'nin askerleri ortaya çıktı

  Osmanlı İmparatorluğu donanmasına ait olduğu sanılan insan kemikleri bulundu.
  • 12.02.2012 - 10:00
  Kanuni'nin askerleri ortaya çıktı

  Kanuni nin askerleri ortaya çıktı #1

  Malta'da yapılan yol çalışmasında, adayı fethetmek için 1565'te kuşatan Osmanlı İmparatorluğu donanmasının denizcilerine ait olduğu sanılan insan kemikleri bulundu. İnşaatçıların çalışması durduruldu, bölgeyi arkeologlar araştıracak.

  Osmanlı deniz savaşlarında çok önemli bir tarihi yeri olan Malta Adası'ndaki kazı çalışmalarında çıkan insan kalıntılarının Türk denizcilere ait olduğu belirlendi.

  OSMANLI DÖNEMİNDE KUŞATMA UYGULANMIŞTI

  Tarihçileri heyecanlandıran bulgu "Malta Mirası" ve "Ulusal Miras'ın Koruması" adlı vakıfların yetkililerince yapılan incelemede ortaya çıktı. Kanuni Sultan Süleyman'ın saltanatının sonuna yaklaşıldığı 1565 yılında Osmanlı kuvvetleri Malta'ya dört ay süren bir kuşatma uygulamıştı. Tarih boyunca yaşanan en kanlı ve şiddetli savaşlardan biri olarak gösterilen kuşatma, Ada'yı yöneten Hospitalier Şövalyeleri'nin galibiyeti ve Osmanlı kuvvetlerinin kuşatmayı kaldırması ile sonuçlanmıştı. Türk esirlere ait kalıntıların Marsa kasabasından Valetta sahiline yapılan bir yol çalışması sırasında bulunduğu ve tarihçilerin olayı daha iyi araştırıp kemikleri toplayabilmesi için yol çalışmalarının durdurulduğu kaydedildi. Yetkililer kazı alanında geçmişte bir caminin bulunduğunu da belirledi. Ancak 200 yıl önceki İngiliz işgali sırasında mezarlık ve caminin yıkıldığı anlaşıldı.

  TÜRK ASKERLERİ ZEHİRLENMİŞLERDİ

  Tarihi kaynaklara göre Osmanlı askerleri 1565'teki kuşatma sırasında Marsa tepelerindeki su kuyularından faydalanmak için bölgede kamp kurdu. Ancak, şövalyelerin ani baskını sonucu çok sayıda Osmanlı askeri öldü ve yaralandı. Bu sırada Hospitalier Şövalyeleri'nin lideri 'Büyük Üstat'ın emri ile Osmanlıların su içtikleri kuyular zehirlendi. Bu nedenle Osmanlı kuvvetleri ağır kayıplar verdi


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir