Kaplan: AK Parti'nin yaptıkları karşısında ustalaştık

Kaplan: AK Parti'nin yaptıkları karşısında ustalaştık

BDP heyetinin ABD ziyaretinin, Kürt sorununun çözümü açısından önemli olduğunu belirten partinin Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, "Hükümet kusura bakmasın, biz de onların yaptıklarına karşı ustalaştık" dedi.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, BDP Genel Başkanı Selahatin Demirtaş ve beraberindeki heyetin ABD temaslarına ilişkin soruları yanıtladı.

ABD ZİYARETİ SON DERECE NORMAL

Bu ziyaretin son derece normal olduğunu, BDP'nin, Türkiye'nin demokratikleşmesinde, Kürt sorunun çözümünde önemli bir misyonu olduğunu ifade eden Kaplan, şunları söyledi:

''Siyasi parti olarak duruşumuzu ve görüşümüzü anlatmak için bu tür ziyaretleri yapmamızdan daha doğal bir şey olamaz.

Aslında bu tür ziyaretler, Kürt sorunun çözümünde demokratik kanalları açmak, barış için yeni bir anayasa sürecinde uygun bir iklimi yaratmak açısından çok önemli ve olumludur.

ONLARA KARŞI BİZ DE USTALAŞTIK

Kusura bakmasın hükümet, bizim ikinci dönemimiz ama onların yaptıkları ve yaşadıklarına karşı biz de ustalaştık, diplomasiyi onlar kadar öğrendik.''

Kaplan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resepsiyonuna eşli katılımla ilgili ise ''9,5 yıl sonra da olsa sayın Başbakan'ın eşiyle birlikte böyle bir resepsiyona katılabilmesine sevindim. Çünkü biz başından beri başörtüsüyle ilgili yasaklara karşı duran bir partiyiz'' dedi.