Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
417.400
2.59%
27ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 27 C

  Kavakçı 28 Şubat hakkında suç duyurusunda bulundu

  Kavakçı, 28 Şubat'ın sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu.
  • 21.04.2012 - 13:29
  Kavakçı 28 Şubat hakkında suç duyurusunda bulundu

  Kavakçı 28 Şubat hakkında suç duyurusunda bulundu #1

  Fazilet Partisi'nden 1999'da milletvekili seçilen ancak TBMM'de yemin edemeyen Merve Kavakçı, 28 Şubat'ın sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Merve Kavakçı, suç duyurusu dilekçesini avukatı İsmail Aydos aracılığıyla halen 28 Şubat ile ilgili soruşturma yürüten özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne iletti.

  HERHANGİ BİR İSİM BELİRTMEDİ

  Herhangi bir ''şüpheli'' ismine yer verilmeyen dilekçede, 28 Şubat sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

  ''28 Şubat postmodern darbesini gerçekleştirenlerin, demokrasiye balans ayarı yapıyoruz diyerek, kanunların dışına çıktığı ve 54. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne cebren isyan etmeye çalıştıkları'' kaydedilen dilekçede, sonuçta dönemin hükümetinin kısmen de olsa çalışamaz duruma getirildiği anlatıldı.

  Genelkurmay Karargahı'nda verilen brifinglerle yargı ve medya mensuplarının etkilendiği, kamuoyu oluşturulmaya çalışıldığı belirtilen dilekçede, medya ve üniversite mensuplarının da arasında bulunduğu bazı sivil kişilerin de o dönemde işlenen suçlara iştirak ettikleri kaydedildi.

  SEÇİM KAMPANYASI SIRASINDA BAŞÖRTÜSÜYLE ALAKALI KARAMALAR BAŞLATILDI

  İnancı gereği başörtüsü takan Kavakçı'nın, 18 Nisan 1999'daki seçimlere girmek üzere milletvekili adayı olduğu, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) adaylığını onayladığı bildirilen dilekçede, Kavakçı'nın seçim kampanyası sırasında bazı basın-yayın kuruluşlarının, ''başörtüsüyle alakalı kampanya ve karalamalar başlattığı'' ifade edildi.

  Milletvekili seçilmesi ve YSK'dan mazbatasını aldıktan sonraki süreçte, dönemin DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in Hüsamettin Özkan aracılığıyla Fazilet Partisi'nden bazı kişilere haber göndererek, Kavakçı'nın TBMM Genel Kurulu'na girmemesini istediği ve Anavatan Partisi'nin bazı genel başkan yardımcılarının, ''İhtilal olacak'' diyerek, Recai Kutan'a baskı yaptıkları iddia edilen dilekçede, Kutan'ın tanıklığına başvurulması durumunda bu konuların ortaya çıkacağı kaydedildi.

  Kavakçı'nın milletvekili seçilmesinin ardından, TBMM'ye gelişindeki olaylar hatırlatılan dilekçede, sonraki dönemde Kavakçı'nın haksız yere vatandaşlıktan çıkarıldığı ve mağdur olduğu ifade edildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir