Euro
15.3698
0.83%
Dolar
13.5150
0.67%
Altın
799.5520
0.48%
Borsa
2,052.21
0.50%
Bitcoin
571.521
0.67%
4ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 4 C

  Kayıp pilotlarımızın atladığını gösteren işaret

  Suriye'nin vurduğu Türk uçağındaki pilotları arama çalışmaları 8. gününde devam ediyor.
  • 29.06.2012 - 12:53
  Kayıp pilotlarımızın atladığını gösteren işaret

  Kayıp pilotlarımızın atladığını gösteren işaret #1

  Suriye’nin vurduğu RF-4 keşif uçağımızın pilotları Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy ’u arama çalışmaları sürüyor. Uçağın düşmesinden bu yana 8 gün geçmiş olmasına karşın henüz pilotlarımıza ulaşılamadı.

  Genelkurmay Başkanlığı, dünkü açıklamasında, “Arama ve kurtarma çalışmaları esnasında pilotlarımıza ait bazı malzeme ve uçağa ait bazı parçalar bulunmuştur” dedi.

  PİLOTLARIMIZIN ATLADIĞINI GÖSTEREN İŞARET

  Kokpitteki metalin erimiş olmasına karşın 2 kask ve 4 postalın bulunması neyin işaretidir?

  Milliyet Gazetesi yazarı Fikret Bila, görüştüğü deneyimli savaş uçağı pilotlarına bu soruyu sordu ve şu karşılığı aldı: “Bu, pilotlarımızın atladığını gösteren en önemli işarettir. Çünkü bize, arama-kurtarma eğitimi sırasında atladığımızda önce kaskımızı ve botlarımızı çıkarmamız öğretilir. Eğer 2 kask ve 4 postal sağlam bulunduysa bu atlama işareti olarak yorumlanabilir.”

  KASK KAFADAN KOLAY ÇIKMAZ

  “Patlamanın etkisiyle kask ve postallar fırlayıp çıkmış olamaz mı?” sorusuna deneyimli pilotlar şu yanıtı verdi: “Bu kaskların, kafadan kolay kolay çıkması mümkün değildir. Her pilotun kaskı kafasına göre özel yapılmıştır. Ölçü alınır. Aradaki boşluklar dahi köpükle doldurulur ki, kask kafada oynamasın. Çene altında da güçlü bir kilitle kilitlenir. Pilot, bu kilidi açarak kaskını kendisi çıkarmadığı sürece kafasından fırlaması mümkün değildir, diyebiliriz. Allah korusun, ancak patlamayla kafanın kopması gibi bir facia söz konusu değilse kask fırlayıp çıkmaz ki, böyle bir durumda da bulunan kaskta, baş bölgesine ait parçalar, deri ve doku parçalarının bulunmuş olması gerekir.

  POSTALLARIN KİLİDİ VAR, ÇIKMASI ZOR

  Aynı şey postallar için de geçerlidir. Pilotların giydiği postallar, özel bir bot türüdür. Onların da kilidi vardır. Çıkmaları değil çıkarılmaları kolaydır. Pilot, kilidi açıp fermuarlarından kolayca çıkarabilir ama kendiliğinden çıkması çok zordur, ola ki patlamayla ayaktan veya bacaktan kopma meydana gelmiş olsun. Bu durumda da botların içinde yine parçalar, deri, doku olması gerekir. Kasklar da postallar da ağırdır. Bir kask, yaklaşık 1 kilo 200 gram, her bir postal da yaklaşık 1 kilo ağırlığındadır. Pilotla gömülmeleri halinde de ayrılıp, yukarı çıkmaları kolay değildir.”


  Görüş Bildir