Dolar
7.3328
-0.0667%
Euro
8.6104
-0.0615%
Altın
2023.15
-0.2179%
Borsa
1075.52
1.4077%
G. Altın
476.012
-0.5093%
Bitcoin
87174.78
0.0861%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  KCK davasında Sözde Kürt polemiği

  İddianamede geçtiği öne sürülen "sözde Kürtler" ibaresiyle ilgili mahkeme başkanı Kerem Küçük konuştu.
  • 22.01.2013 - 21:24
  KCK davasında Sözde Kürt polemiği

  KCK davasında Sözde Kürt polemiği #1

  Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da aralarında bulunduğu 13 sanıklı davanın ilk duruşması yapıldı.

  Van'da, terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik 7 Haziran 2012 tarihinde düzenlenen operasyonun ardından ''Terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklanan Van Belediye Başkanı Kaya ile BDP'li bazı ilçe belediye başkanları ve il yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 10'u tutuklu 13 kişi, ilk kez hakim karşısına çıktı.

  BELEDİYE BAŞKANI KÜÇÜK: SİZLER BİZİM MİSAFİRLERİMİZSİNİZ

  Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma öncesinde konuşan mahkeme başkanı Kerem Küçük, duruşma salonunun sanık avukatlarının talebi üzerine hazırlandığını belirterek, ''Sizler bizim misafirlerimizsiniz. Biz iyi niyetimizi ortaya koyduk. Aynı iyi niyeti salondaki herkesten bekliyoruz. Umarım iyi bir yargılama olur'' dedi.

  "SÖZDE KÜRT" İBARESİNE ELEŞTİRİ

  Duruşmada, kimlik tespiti öncesi söz hakkı alan Van Belediye Başkanı Kaya, Cumhuriyet Savcısı Recep Bakırcı tarafından hazırlanan iddianamenin hukuk dışı olduğunu savunarak, iddianamede 'sözde Kürtlerin talepleri' gibi ifadeler bulunduğunu ve böylesi bir tabirin kimsenin haddi olmadığını öne sürdü.

  ''Bizler toplum barışını bozacağımız gerekçesi ile tutuklandık'' diyen Kaya, bu ortamda adil yargılama yapılacağına inanmadığı için duruşmanın hiçbir aşamasında beyanda bulunmayacağını kaydetti.

  Daha sonra söz alan sanık avukatlarından Meral Danış Beştaş da savcının görevini kötüye kullandığını iddia ederek, iddianamenin mahkeme heyeti tarafından reddedilmesini talep etti.

  Davanın, mahkemenin görev alanına girmediğini, bu nedenle görevsizlik kararı verilmesini de talep eden sanık avukatları, üniversitelerdeki siyaset bilimcilerin davaya bilirkişi olarak atanmasını istedi.

  Mahkeme heyeti ise sanık avukatlarının talebini reddetti.

  SAVCI BAKIRCI: "SÖZDE KÜRT" İBARESİ YOK

  İddianamede geçtiği öne sürülen 'sözde Kürtler' ibaresiyle ilgili söz alan Savcı Bakırcı da böylesi bir iddianın ardından iddianamede birçok kez tarama yaptığını ancak 'sözde Kürtler' gibi bir ifadeye rastlamadığını belirtti.

  'Sözde bayrak ve sözde örgüt' şeklindeki ifadelerin iddianamede yer aldığını açıklayan Bakırcı, ''Terör örgütünü kimse Kürt şemsiyesi altına saklamasın. Gariban Kürt vatandaşına en büyük zararı bunlar veriyor'' diye konuştu.

  Mahkeme Başkanı Küçük ise Kürtlerin taleplerinin sözde olamayacağını bildirerek, ''Sizler bu ülkenin birinci sınıf vatandaşlarısınız. Bu ülkeyi birlikte kurtardık'' ifadelerini kullandı.

  Yaşanan kısa süreli gerginliğin ve kimlik tespitinin ardından söz alan sanık avukatlarının, 700 sayfalık iddianamenin son iki sayfasının okunmasını talep etmesi üzerine, mahkeme heyeti avukatların bu talebini de reddetti.

  Verilen bir saatlik aranın ardından yeniden başlayan duruşmada, mahkeme başkanı Küçük, iddianamenin sonuç bölümünü okuyarak sanıklardan savunma yapmalarını istedi.

  Bunun üzerine söz alan Van Belediye Başkanı Kaya, iddianamenin siyasi olduğunu, bu nedenle savunma yapmayacağını yeniledi.

  Kaya, ''İddianame ve belgeler bizi aşağılayıcı bir şekilde hazırlanmış. Yargının siyasi baskı altında olduğu bir ortamda savunma yapmayacağım. Eğer bizim tutuklanmamız toplumsal barışı sağlayacaksa, biz ömür boyu cezaevinde yatmaya razıyız'' dedi.

  Diğer sanıklar da aynı gerekçelerle savunma yapmayacaklarını belirtti.

  Mahkeme heyeti, sanık avukatlarından 3'ünün yaptığı savunmanın ardından yarın devam edilmek üzere duruşmaya ara verdi.

  CHP VE BDP TEMSİLCİLERİ DE DURUŞMADAYDI

  Duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, BDP'li milletvekilleri Pervin Buldan, Nazmi Gür, Özdal Üçer ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi ve bazı sivil toplum örgütü temsilcileri de izledi.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, adliye binası olarak kullanılan cezaevi içindeki spor salonunun duruşma salonu olarak hazırlandığına dikkati çekerek, ''Spor salonlarından bozma bu salonlar bize sıkı yönetim dönemini hatırlatıyor'' diye konuştu.

  Görüş Bildir