Petrol
96.83
0.25%
Euro
18.1935
-0.37%
Dolar
18.1032
0.13%
Altın
1.017
-0.40%
Borsa
3031
0.00%
Bitcoin
391.512
-8.41%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  KCK ile BDP arasında organik bağ var

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, KCK ile BDP arasında organik bağ tespit ettiğini bildirdi.
  • 14.10.2011 - 18:36
  KCK ile BDP arasında organik bağ var

  KCK ile BDP arasında organik bağ var #1

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdiği yazıda KCK operasyonları kapsamında elde edilen bilgiler çerçevesinde, KCK ile BDP arasında organik bağ tespit ettiğini bildirdi.

  KCK İLE BDP ARASINDA ORGANİK BAĞ VAR

  KCK soruşturması kapsamında tüm Türkiye'de başlatılan operasyonlarda yaklaşık 150 kişi tutuklanmıştı. Bu kişilerin verdiği ifadeler ve soruşturma sonucunda elde deliller İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından incelenmeye başlandı.

  Bu inceleme sonucunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, KCK yapılanması ile Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) arasında organik bir bağ tespit etti. Bu kapsamda da elde ettiği bilgi ve belgeleri de gereğini yapmak üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın elde ettiği bilgi ve belgeler arasında, KCK soruşturması kapsamında yakalanarak cezaevine gönderilen kişilerin BDP'de üst düzey yönetici oldukları ve bazı KCK toplantılarının da BDP'nin il ve ilçe başkanlıklarında yaptıklarının tespiti var.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen belgede, "soruşturmaya esas olan ekte ve klasörlerde yer alan tutunaklardan anlaşılacağı üzere KCK TM yapılanmasının gerçekleştirdiği toplantıların Barış ve Demokrasi partisi'nin İl Başkanlığı ve değişik ilçe başkanlığı binalarında, söz konusu partinin gözetim ve denetiminde gerçekleştirildiği, bu surette BDP ile KCK TM yapılanması arasında fiili bir bağlantının bulunduğu anlaşılmıştır" ibareleri yer alıyor.

  Kendisine gönderilen bu belge çerçevesinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Siyasi Partiler Yasasını inceleyeceği ve herhangi bir organik bağ bulması halinde Anayasa Mahkemesi'ne, BDP hakkında bir dava açabileceği de gündeme geldi.

  Siyasi Partiler Yasası'nda terör örgütüyle ilişkisi bulunan kişilerin partiden ihracı ve partiyle ilgili olarak da yaptırımlar sözkonusu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir