Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.505
1.69%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C
  KCK operasyonunda bir ilk

  KCK operasyonunda bir ilk

  Bugün birkaç ilde eş zamanlı başlatılan KCK operasyonunda ilk kez bir profesör gözaltına alındı.
  • 28.10.2011 - 13:07

  KCK operasyonunda bir ilk #1

  Toplam gözaltı sayısının ise 100’ü bulduğu iddia ediliyor. Gözaltına alınanların 'örgüt propagandası yaptıkları' gerekçesiyle gözaltına alındıkları öğrenilirken, polisin halen yaklaşık 100 kişi hakkında da arama kararı bulunuyor. Gözaltına alınanlar arasında BDP PM Üyesi Prof. Büşra Ersanlı’nın dışında BDP Ataşehir İlçe Başkanı Kemal Bilken, Medeni Demirkapu, Alaattin Güneş, Recep Karagül ile Zekiye Ayık ve soyadı öğrenilemeyen Derya isimli bir kadının olduğu iddia ediliyor.

  PROF. DR. BÜŞRA ERSANLI DA GÖZALTINA ALINDI

  Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Parti Meclisi Üyesi Prof. Dr. Büşra Ersanlı'nın Muğla'nın Datça İlçesi'nde gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltına neden alındığı öğrenilemeyen Büşra Ersanlı, aynı zamanda BDP'nin Anayasa Komisyonu'nda yer alıyor. Yeni anayasa çalışmaları kapsamında AKP heyetinin 10 Ekim'de görüştüğü BDP'liler arasında Ersanlı da bulunuyordu.


  İstanbul'da KCK operasyonu: 70 gözaltı

  İstanbul'da PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik düzenlenen operasyonda 70 kişi gözaltına alındı.


  RADİKAL YAZARI 'GÖZALTINA ALINACAK' DEMİŞTİ

  Öte yandan Radikal gazetesi yazarı Koray Çalışkan, Ersanlı’nın gözaltına alınacağına ilişkin yaklaşık 20 gün önce şu satırları kaleme almıştı:

  ‘Zor olmuştu anlatmak, ama başarmıştık. O dayanılmaz resimler ortadan kalkmıştı. “Barış dili şiddetin araçlarını kullanarak kurulmaz, şiddeti anlamak başka, kabul etmek başkadır” demiştik. Dünyaya barışın tavizsiz perspektifinden bakan bir aktivist, bir çevirmen, bir entelektüel, bir kadın, Ayşe Berktay bile gözaltına alınabiliyor. Tek suçu BDP İstanbul il yönetiminde olmak.

  Arkadan kimler gelecek? BDP’nin parti meclisi üyesi Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Büşra Ersanlı mı? Yine parti meclsi üyesi Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Nazan Üstündağ mı? Bu konuda kalem oynatan gazeteciler, akademisyenler mi? ’

  BÜŞRA ERSANLI KİMDİR

  İstanbul´da doğdu.. 1978´de Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü´nden mezun oldu. Aynı üniversitenin Siyasal Bİlimi Bölümü´nden master ve doktora derecelerini aldı. 1990 yılından bu yana Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü´nde öğretim üyesidir. Türkiye´de milliyetçilik, tarih yazımı, Orta Asya ve Kafkasya konularında araştırmaları vardır.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir